1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Dziesięciolatek jest towarzyski

123rf
123rf
Zazwyczaj spokojny, otwarty, optymistyczny. W tym wieku dziecko zawiera ważne przyjaźnie i tworzy grupy. Uczy się relacyjności. To ostatnie spokojne chwile przed burzą hormonów, która nadejdzie za rok lub dwa lata.

1. Dzieci w wieku dziesięciu lat są z reguły optymistycznie nastawione do świata. Rzadko narzekają. Biorą życie takim jakim jest, ciesząc się każdym nowym doświadczeniem. Są również otwarte na innych ludzi, oczekując tego samego w zamian. Dzieci są bezpośrednie i konkretne, ale potrafią patrzeć z dystansem na rzeczywistość.

2. Dziesięciolatek jest mocno związany ze swoją rodziną. Rodzice są bezgranicznie akceptowani. Dziecko chce być dobre i posłuszne. Wykonuje polecenia rodziców, respektuje ich zdanie, unika rzeczy zakazanych.

3. W kontaktach z rówieśnikami dla dziesięciolatka ważne jest poczucie przynależności do grupy. Dzieci organizują swoje gangi, bandy, kluby, nadają im nazwy oraz chronią ich prywatność. Często są to grupy nietrwałe, ale nawet krótkie i intensywne doświadczenia są dla dziesięciolatka istotne. Większość dzieci w tym wieku ma najlepszego przyjaciela. Zdarza się, że są to relacje trwające jeszcze wiele lat.

4. Poczucie samotności i odsunięcia od grupy rówieśniczej jest bardzo raniącym i bolesnym przeżyciem. Zwykle outsiderami są dzieci różniące się czymś od pozostałych. Rodzic takiego dziecka powinien interweniować, ale w sposób delikatny i taktowny. Nie możemy nakazać innym, aby przyjaźnili się z naszym dzieckiem. Możemy natomiast pomóc uwydatnić te cechy, które łączą go z pozostałymi rówieśnikami.

5. Unikanie towarzystwa i zamykanie się we własnym świecie przez dziesięciolatka, może sygnalizować jakieś problemy. Powinniśmy zainteresować się, czy nie ma trudności z akceptacją w grupie, z nauczycielem lub z nauką. Dziecko może się też czuć niekochane, niezrozumiane Pamiętajmy, jak bardzo ważny jest kontakt i rozmowa z naszymi dziesięcioletnimi dziećmi.

6. Dziesięciolatek zaczyna mieć poczucie przynależności do narodu oraz konkretnej kultury. Niektóre dzieci oglądają już wiadomości (uważając wszystko, co związane z polityką, za bardzo głupie). Chłopcy zachwycają się armią, marząc o tym, aby w przyszłości zostać żołnierzem. Dzieci zaczynają mieć także świadomość jakie znaczenie ma flaga, hymn oraz inne symbole narodowe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze