Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
8 maja 2012 in Wychowanie by redakcja

Jedynaki wcale nie są samotne

Wbrew obiegowej opinii, nasze jedynaki nie zawsze wyrastają na samolubnych dorosłych i często wcale nie tęsknią za rodzeństwem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Często powtarza się, że jedynaki są rozpieszczone, zarozumiałe, nie umieją współpracować, nie są empatyczne i kończą jako nielubiani pracownicy. Prawda jest jednak taka, że takie same potrafią być dzieci, które mają rodzeństwo. A wszystko tak naprawdę zależy od rodziców, ich mądrości w wychowaniu swojego jedynego dziecka. Bycie jedynakiem ma też swoje zalety. Pomijając fakt, że nie musi on/ona dzielić się miłością swoich rodziców już z nikim, a cała troska i uwaga spada na niego, to obciąża go również cała nuda i brak towarzystwa gdy rodzice nie mają czasu się z nim bawić.

Samotne dziecko to także – z powodu okoliczności towarzyskich – twórcze dziecko.

1. Zabawa z samym sobą nie jest łatwa, ale z tego powodu dzieci muszą w dwójnasób rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność, by samemu dobrze się bawić.

2. Jedynak ma za to więcej czasu, by rozwinąć swoje zainteresowania i skupić się na tym, co go właśnie pociąga. Może na spokojnie podążać za tym, co go zafascynowało.

3. Jedynaki lepiej i szybciej uczą się jak korzystać i zarządzać swoim wolnym czasem.

4. Szybko stają się samowystarczalne, uczą się znajdować korzystne rozwiązania, w dodatku wszystkie –  z konieczności – wypróbowują na sobie.

5. Uczą się dobrze ze sobą czuć, dużo wcześniej niż dzieci posiadające rodzeństwo, których uwaga rzadko jest skupiona na sobie. Jedynaki doceniają siebie i swoje towarzystwo, przez to mają też wysoką ocenę swojej wartości.

6. Omija ich typowa dla rodzeństwa rywalizacja, dzięki czemu od początku koncentrują się na twórczym działaniu zamiast na walce o swoją pozycję i związanym z tym stresem.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI