Lepszy chłopiec niż dziewczynka?

123rf.com

Z najnowszych badań polskich rodzin wynika, że zdecydowanie wolimy mieć potomków męskich i żeńskich – podaje tygodnik „Newsweek”.
„Newsweek” cytuje wnioski polskich naukowców, m.in. z Centrum Analiz Ekonomicznych w Szczecinie, powstałe na podstawie corocznych badań budżetów domowych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Okazało się, że dziewczynki częściej niż chłopcy wychowują się w domach bez ojca. To oznacza, że mężczyźni częściej rozwodzą się, gdy ich partnerki rodzą dziewczynki, rzadziej też decydują się na ślub z partnerką, gdy pierwszym dzieckiem ze związku jest dziewczynka właśnie.

Zatem od płci pierwszego dziecka zależy poniekąd trwałość związku jego rodziców. Ojcowie synów planują z nimi wspólne zabawy, „męskie” sporty i rozrywki; podobnie w późniejszych latach to na chłopcach spoczywa uwaga rodziców. Im kupowane są rzeczy do zabawy i nauki, dziewczynkom głównie kupuje się ubrania, bo w ich wychowaniu nacisk kładzie się na wygląd – polscy naukowcy wysnuli takie wnioski, badając listy zakupów, jakie robią rodzice dla swoich dzieci. W budżecie polskiej rodziny wydaje się na zabawki dla chłopca 11 proc. więcej niż zabawki dla dziewczynki, a na ubrania dla córki o 7 proc. więcej niż ubrania dla syna.