Mama w ciąży: będziesz miał rodzeństwo

123rf.com

Gdy tylko upewnisz się, że jesteś w ciąży, jak najszybciej powiedz to swojemu dziecku. Ono ma prawo wiedzieć, dla niego to jeszcze większa zmiana niż dla ciebie. Jak mu o tym powiedzieć?
Zwyczajnie, czyli tak samo, jak mówisz mu, co dziś będziecie mieli na obiad.

Po pierwsze: nie rób problemu

Twoje dziecko po twoim zachowaniu i po tym, czy jesteś zdenerwowana czy nie, zorientuje się, czy ta informacja jest dla niego pozytywna czy negatywna. Dlatego pamiętaj, by, mówiąc dziecku, że będzie miało rodzeństwo, uśmiechnąć się, pogratulować mu. Niech ten pierwszy przekaz od razu będzie pozytywny.

Jeśli powiesz, że musisz mu coś ważnego powiedzieć, zrobisz mroczną minę i przyjmiesz oficjalny ton, wdrukujesz dziecku, że dzieje się coś smutnego, niepojętego i ma się przygotować na najgorsze.

Odwróć role. Całkiem swobodnie podczas szykowania się do spania czy nakrywania stołu, zapytaj dziecko, czy wie, skąd się biorą dzieci. Spokojnie wysłuchaj, cokolwiek ma ci ma powiedzenia i daj mu się podzielić swoją wiedzą lub wyobrażeniami. Zorientujesz się, co dzieje się w głowie twojego dziecka. Nie zdziw się i nie wpadaj w panikę, gdy czterolatek użyje słowa „penis” czy „seks”. Nasze dzieci najczęściej wiedzą znacznie więcej, niż nam się wydaje.

Wszystko jedno, co już wie twoje dziecko – czy ma pełen ogląd sytuacji, czy też nadal wierzy w bociany – teraz, gdy jesteś w ciąży, to najlepszy moment, żeby mu opowiedzieć „skąd się biorą dzieci”. Nie martw się, że będziesz musiała opowiadać ze szczegółami o stosunku seksualnym ani nie wstydź się tego tematu (mów zwyczajnie, używając prostych słów, a jak trzeba to i terminów anatomicznych), ani nie nadawaj mu jakiejś specjalnej rangi. Dla małego dziecka strona techniczna seksu jest równie interesująca, jak budowa statku czy to, skąd się bierze śnieg. Nie denerwuj się, nie czerwień, nie plącz.