Mama wraca do pracy

123rf.com

Czujesz, że czas wrócić do pracy, ale boisz się, że to naruszy twoją więź z dzieckiem? Pamiętaj, że szczęśliwa mama, to mama spełniona. A dzieciom nic nie będzie.
Tych kilka wskazówek pomoże ci w pierwszych dniach powrotu do pracy.

  • spróbuj znaleźć żłobek/przedszkole, które będzie na drodze lub bardzo blisko twojej pracy lub pracy twojego partnera. Będziesz mogła spędzić więcej czasu ze swoimi szkrabami, a zaraz po pracy, ty albo ojciec dzieci, od razu odbierzecie je i wspólnie wrócą/wrócicie do domu.
  • nie zgadzaj się na pracę w weekendy i nie zabieraj do domu. Wychodząc z pracy, włącz tryb „odpoczynek” i myśl już o tym, co się z pracą nie wiąże. Dzieciaki chcą mamy, jaką znają, a nie z głową jeszcze gdzie indziej.
  • kiedy wrócisz po pracy do domu, pamiętaj o dzieciach – wysłuchaj ich, porozmawiaj. Nie rzucaj się od razu do lodówki, nie pędź do sklepu. Spędź kilka chwil z nimi na rozmowie, a potem wspólnie wybierzcie się na zakupy czy przygotujcie posiłek.
  • nie myśl, że musisz wynagrodzić dzieciom czas spędzony bez ciebie, kupując im zabawki czy robiąc wszystko, o co cię poproszą. Wynagrodzisz im to, spędzając z nimi czas w weekend czy wymyślając dla nich niespodziankę, ale nie ucz ich, że teraz mamy nie ma, ale wróci z nową zabawką. Nie o to chodzi.
  • mów dzieciom, że je kochasz, przytulaj je i całuj, ale nie daj sobie wejść na głowę. Dzieciaki muszą czuć, że są chciane i kochane, ale mam nie należy tylko do nich. Dlatego, jeśli masz swoje rytuały, np. długa kąpiel wieczorem, czy czytanie książki w sobotnie popołudnie – nie rezygnuj z nich. Świat pozostał taki sam, po prostu poszłaś do pracy, wszystkie inne rytuały, zasady czy ulubione elementy życia zostają.