Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Bezpieczeństwo dzieci
123rf.com

Czy Twoje dziecko jest bezpieczne? Dziecko dorasta, żyje wśród ludzi, jednak na swojej drodze może spotkać dorosłych i to nie tylko tych, którzy mu pomogą, lecz i tych, którzy będą chcieli wyrządzić mu krzywdę. I tu pojawia się często zadawane przez dorosłych pytanie: co robić, aby jak najlepiej uchronić swoją pociechę przed tymi, którymi rządzą złe zamiary? Nie można uśpić swej czujności i warto pamiętać, że w świecie czyha na dziecko wiele różnych niebezpieczeństw.
– Sprawa uczenia dziecka ostrożności jest niezwykle delikatna, bo jak najlepiej informować o możliwych niebezpieczeństwach, aby przy okazji nie spowodować, że dziecko pozbędzie się swej wrodzonej niewinności, straci do ludzi zaufanie i będzie niepotrzebnie podejrzliwe i coraz bardziej bojaźliwe? Są jednak sposoby, aby w podobny sposób jak uczymy dziecko przechodzić przez jezdnię, obchodzić się z ogniem, nauczyć je w jaki sposób powinno zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie w razie potrzeby może szukać pomocymówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl

Przede wszystkim należy stworzyć w otoczeniu dziecka atmosferę życzliwości i zrozumienia, po to, aby mogło ono swobodnie, bez obaw i bez skrępowania mówić o tym, co go spotkało, co się wydarzyło. Dlatego zacznij od budowania bliskiego kontaktu ze swoim dzieckiem.
Nie jest to łatwy proces, bo sukces nie przychodzi od razu i w zasadzie każdego dnia na niego pracujesz – czułością, pokrzepiającym gestem, miłym słowem. Nie wstydź się przytulać dziecko i okazywać mu czułość przy nadarzającej się okazji.

Rozmawiaj z dzieckiem

Bez umiejętności szczerej rozmowy, również o przeżywanych stanach emocjonalnych, uczuciach, trudno będzie mu otwarcie mówić o tym, czego się obawia czy też jakie ma potrzeby. Bliski kontakt z dzieckiem przynieść może tylko korzyści. Dziecko musi wiedzieć, że niezależnie co się złego stanie, Ty zawsze będziesz po jego stronie i nie będziesz wyrażać swojego gniewu.
Najgorsze co może się przytrafić to strach, że zostanie niezrozumiane, przez co ukryje przed Tobą istotny problem lub tajemnicę związaną z doznaną krzywdą. A już z pewnością nie można dziecku dawać do zrozumienia, że jest ono winne złej sytuacji, która się przytrafiła (np. molestowania).

Czytaj także: Rodzicielstwo: Od nadmiernej kontroli do jej braku