Miłość ojcowska wspomaga rozwój dziecka

123rf.com

Badania udowadniają, że podczas gdy matczyne uczucia zapewniają dziecku emocjonalną więź, ojcowska miłość przyczynia się przede wszystkim do rozwoju osobowości dziecka.
Odkrycie to jest cenne dla analiz na temat kształtowania się ludzkiej osobowości w wieku dziecięcym. Badania przeprowadzono na skalę międzynarodową na 10 tys. rodzin.
– Rodzicielskie odrzucenie powoduje, że dzieci czują się bardziej niespokojne i niepewne, jak również bardziej wrogie i agresywne wobec innych – powiedział Ronald Rohner z Uniwersytetu Connecticut. – Ból odrzucenia doświadczony w dzieciństwie utrudnia dorosłym bezpiecznych i ufnych relacje intymnych. U tych ludzi widać to w aktywności określonych płatów mózgu. Odrzucenie aktywuje te same części, które są odpowiedzialne za ból fizyczny. Ludzie ci przeżywają ból psychiczny przez lata, napięcia te kumulowane są w ciele.

Naukowcy badali, czy skutki odrzucenia przez matkę i ojca. Okazało się, że ojcowska miłość jest kluczem do rozwoju osobowości. Ludzie odrzuceni w dzieciństwie przez ojców są często niedojrzali emocjonalnie, nie są w stanie rozwinąć swojego wewnętrznego potencjału.

Źródło: Society for Personality and Social Psychology

Artykuł – Okazuj miłość swoim dzieciom