Przełamać tremę

Jak przełamać tremę?
123rf.com

Imprezy rodzinne to pole do popisu dla wszelkich talentów dziecięcych. Asia pięknie recytuje wiersze, Tomek nauczył się nowych słówek hiszpańskich, a Magda gra na fortepianie.

Jak przełamać tremę?
123rf.com

– Kochanie, może zagrasz nam coś?

– Ale co, ciociu?

– No nie wiem, pewnie się uczyłaś czegoś ostatnio, jakąś ładną melodię nam zagraj.

– Może być etiuda?

– Nie wiem Madziu, czy etiuda, zagraj, chętnie posłuchamy.

– Ale muszę, ciociu? Nie ćwiczyłam ostatnio…

 

I w tym momencie rodzinne spotkanie zamienia się w koszmar. Natłok myśli: co zagrać? a jak się pomylę? – analizuje Magda. Palce sztywnieją, zaczynają drżeć, w gardle robi się sucho. Na imprezie pojawia się nieproszony gość, znany pod pseudonimem artystycznym „TREMA”.

Trema to zjawisko powszechne – poświęcono jej mnóstwo poradników i publikacji naukowych. Dopada nas podczas publicznych wystąpień, o które prosi szef, i innych oficjalnych sytuacji, w trakcie egzaminów i sesji. Tym razem będzie o tremie występowej, która dotyka młodych muzyków w sytuacjach związanych z ich artystycznymi poczynaniami.

Przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, uczucie zimnych rąk, drżenie dłoni i kolan , mdłości czy sensacje żołądkowe to jedne z wielu fizjologicznych czynników ujawniających tremę. Badacze wskazują jednak na jeszcze inne symptomy związane ze sposobem myślenia wykonawcy . W kontekście występów instrumentalnych przed większą publicznością mogą być to czarne myśli dotyczące tego, że sobie nie poradzimy, zwątpienie lub luki pamięciowe – nawet