Rodzina jak w filmie

Rodzina jak w filmie
123rf.com

Święta i kino familijne to idealne połączenie. Rodzinny seans zbliża pokolenia. A gdy młodsi już pójdą spać, starsi niech urządzą sobie kolejny pokaz. Filmów o dzieciach, ale nie dla dzieci.
Filmy i książki dla dzieci to lektura obowiązkowa każdego rodzica. Jeśli chcesz mieć dobry kontakt z synem lub córką, powinnaś wiedzieć, czym żyją i jacy bohaterowie są teraz modni. Dobrze z dziećmi oglądać „ich” filmy również po to, żeby miały z tobą o czym rozmawiać. Ale obok filmów dla dzieci jest masa znakomitych filmów o dzieciach, ale już dla dorosłych. Te też warto obejrzeć – bez potomstwa.

Dzięki sile oddziaływania sztuki dobry film budzi emocje, zostaje w podświadomości, a tym samym jest w stanie zmienić nasze postawy, potrząsnąć schematami myślowymi i poruszyć trudne lub czasem bardzo trudne pytania. Chociaż nie sili się na jednoznaczną poradę, jak wychowywać, to odpowiada na bardzo ważne pytanie: „Czego z pewnością nie robić?”.

Ważne filmy i ważne pytania

Biały oleander, 2002 rok, reż. Peter Kosminsky. Czy dziecko ma prawo odwrócić się od „złego” rodzica?

Chłopięcy świat, 1993 rok, reż. Michael Caton-Jones, na motywach autobiograficznej powieści Tobiasa Wolffa.Dlaczego dominacja jako metoda wychowawcza jest taka kusząca dla rodziców?

Był sobie chłopiec, 2002 rok, reż. Chris Weitz, Paul Weitz, na motywach powieści Nicka Hornby’ego. Dlaczego (nieświadomie) upokarzamy nasze dzieci?

Lolita, 1997 rok, reż. Adrian Lyne, na podstawie powieści Vladimira Nabokova. Czy da się pomóc dziecku, które odkryło siłę seksualnej władzy nad dorosłym opiekunem?

Bunkier, 2001 rok, reż. Nick Hamm. Czy wiem, jaka jest pozycja mojego dziecka w grupie rówieśniczej? Jakie problemy i jakie zagrożenia to generuje?

Godziny, 2002 rok, reż. Stephen Daldry, na motywach powieści Michaela Cunninghama. Co zrobić, gdy macierzyństwo okazuje się niesatysfakcjonujące?

Drzwi w podłodze, 2004 rok, reż. Tod Williams, na motywach powieści Johna Irvinga. Czy nowe dziecko to dobra metoda na wielkie rodzinne tragedie?

Sprawa Kramerów, 1979 rok, reż. Robert Benton, na motywach powieści Avery Cormana. Czy gdy matka porzuca rodzinę, to jest to inny problem, niż gdy wyprowadza się ojciec?

Musimy porozmawiać o Kevinie, 2011 rok, reż. Lynne Ramsay, na podstawie powieści Lioney Shriver. Ile może znieść matka? Czy niektóre dzieci rodzą się złe?

Wstęp wzbroniony

Dzieci, a zwłaszcza nastolatki, dobrze skrywają swoje tajemnice. Wstęp do ich świata jest pilnie strzeżony. Literatura i sztuka filmowa to nieliczne okazje, żeby tam zajrzeć i zobaczyć, co się dzieje z naszymi maluchami i nastolatkami, zanim dojrzeją. „Bunkier” czy „Panna Nikt” to mocne historie o życiu młodzieży – o tym, jak ciężko im poruszać się w bezlitosnym świecie szkolnych priorytetów, rodzinnych uwikłań i własnych emocji, nad którymi jeszcze nie do końca panują. Mierzą się z problemami istotnymi w życiu młodego człowieka: destrukcyjną siłą pierwszej miłości, złem używanym do realizacji zachcianek i brakiem poczucia odpowiedzialności za swoje czyny.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »