Szantażowanie dziecka prezentami

W ferworze przygotowań my, rodzice — napięci, wiecznie spóźnieni — odpychamy dzieci od siebie, przekładamy budowanie więzi z nimi na czas świąteczny. Mamimy obietnicą, że już za kilka dni będzie cudownie, naprawdę wspaniale, ale teraz…. teraz mają być grzeczne i dać nam spokój. Okres przedświąteczny jest dla polskich dzieci bardzo trudny. To czas wielkiej dziecięcej samotności.
W grudniu polskim rodzicom nasila się niedobre traktowanie własnych dzieci. Jednym z tych bardziej popularnych jest przedświąteczne szantażowanie dziecka. Kto z nas nie ma na sumienia toksycznego komunikatu: „Jeśli będziesz grzeczny, to dostaniesz prezent”. To zdanie jest normą w wielu domach. Niby nic takiego, ale przyjrzyjmy się bliżej temu pozornie niewinnemu komunikatowi.

  • Wychowanie to modelowanie czyjegoś zachowania. Wzmacniamy zachowania pozytywne i jednocześnie staramy się zniechęcać dzieci do zachowań niepożądanych. Gdy mówisz: „Jeśli będziesz grzeczny, to dostaniesz prezent”, tobie wydaje się, że wzmacniasz zachowania pozytywne (grzeczność), a w rezultacie nasilasz zachowania negatywne (rozczarowanie tobą, wdrażanie do manipulacji, bezradność). Szantażowanie dziecka prezentami jest ogromnym błędem.
  • Brak jednoznacznej definicji — powoduje, że oczekiwanie bycia grzecznym jest dla dziecka abstrakcyjnym, enigmatycznym komunikatem. Poza tym nazbyt ogólny charakter tego określenia sprawia, że rodzic może wszystko „podciągnąć” pod niegrzeczność.
  • Utrata wiarygodności — przecież i tak kupimy prezent. Dość często rodzice szantażują dziecko, choć z góry wiedzą, że ich groźba jest nierealna. Dziecko bez względu na to, co zrobi, i tak prezenty dostanie.
  • Wzmacnianie bierności w zachowaniu. „Bądź grzeczny” w okresie przedświątecznym oznacza „bądź cicho, siedź spokojnie, nic ode mnie nie chciej”. Najlepiej idź do swojego pokoju, włącz film albo zajmij się czymś, bylebym tylko miała kilka godzin spokoju od ciebie. Takie mamy de facto oczekiwania co do „grzeczności” dzieci.
  • Wysyłamy dziecku komunikat, że światem nie rządzą żadne racjonalne reguły, tylko wszystko zależy od naszego widzimisię.