Zabawy akustyczne – propozycje

123rf.com

Słuchanie jest podstawą do nauczenia się języka. Można się uczyć i ćwiczyć – koncentrować się na dźwiękach, przysłuchiwać, odróżniać subtelności w tonach. W ten sposób wspieramy u małego dziecka drogę od słuchania do mowy. Fajnie jest robić to podczas zabawy.
Zanim dziecko nauczy się mówić, musi umieć postrzegać, rozpoznawać i magazynować głoski, tony i dźwięki z otoczenia. Jest to tzw. audytywne postrzeganie, które obejmuje także rozumienie i treściowe przyporządkowanie tego, co się słyszy. Oto propozycje zabaw akustycznych.

Detektyw dźwięków

Poszukajcie przedmiotów, które wydają różne dźwięki: dzwoneczek, grzebień, drewniane łyżki, pęk kluczy, itp. Dziecko, które jest detektywem głosów, zamyka oczy i zgaduje jaki przedmiot wydał dany dźwięk. Do zabawy można zaprosić więcej dzieci, schować się za parawan z koca lub tektury i niech zgadują wszyscy. Kto pierwszy odpowie, zdobywa punkt.

Malowanie muzyki

Wsłuchajcie się w muzykę, a potem namalujcie to, co usłyszeliście. Na dużym kartonie woskowymi kredkami malujcie pełne rozmachu linie, krótkie kreski, różnej wielkości koła. Puszczajcie rozmaite fragmenty muzyki – szybkie, wolne, głośne, ciche. Rozmawiajcie z jakim kolorem kojarzy się mu muzyka, którą słyszy. Jaka forma ekspresji jest najlpepsza, by wyrazić swoje doznania słuchowe.

Indiańskie skradanie się

Uczestnicy zabawy poruszają się bardzo cicho, na paluszkach. Są grupa Indian na wojennej ścieżce. Kto pierwszy odezwie się lub narobi hałasu, przegrywa. Kto wytrzyma najdłużej, zostaje wodzem Indian. W obozie wódz poddaje pozostałych Indina próbom słuchowym. Każde dziecko po kolei staje z zamkniętymi oczami na środku pokoju. Pozostali stoją wokół niego i na zmianę gwiżdżą, klaszczą, postrykają pa;cami, szepczą, szeleszczą papierem, torebką foliową. Dziecko poddawane próbie ma za zadanie wskazać ręką kierunek, z którego pochodzi hałas. Kiedy zgadnie trzy razy, na środek wychodzi inne dziecko.

Gdzie jest budzik?

Do tej zabawy potrzebny będzie głośno tykający budzik. Niech dziecko wsłucha się