Drewniane zabawki: Z pracowni Dżepetta

123rf.com

Gdy zamkniemy oczy i sięgniemy pamięcią do czasów naszego dzieciństwa, spotkamy tam misia, szmacianą lalę i drewniane klocki, z których układaliśmy wieże lub budowaliśmy zamki.
Urok drewnianych zabawek tkwi w ich prostocie. A prosta forma jest zaproszeniem do rozmaitych kombinacji, dzięki czemu zabawki z drewna mogą towarzyszyć naszym dzieciom na różnych etapach ich rozwoju.

Drewniane zabawki przeżywają renesans. Wpisują się w nurt świadomego, ekologicznego stylu życia. Pozostawiając jednak kwestie ideologiczne na boku, są po prostu estetyczne i przede wszystkim zdrowe dla dziecka. Gładkie drewno o zaokrąglonych krawędziach, pomalowane przyjaznymi środowisku farbami, jest całkowicie bezpieczne dla malca, który uwielbia poznawać świat organoleptycznie.

Czym się bawić? Wybór jest ogromny. Na wczesnym etapie rozwoju dziecka mogą to być proste grzechotki, które pozwalają małym rękom badać kształty, faktury, zapachy, dźwięki, kolory, a nawet smaki. Później, gdy maluch zaczyna już chodzić, może poznać fascynujący świat ruchu: bawić się drewnianą gąsienicą i jednym pociągnięciem sznurka sprawić, że zacznie się przemieszczać, albo ożywiać drewniane bociany, wprawiając ich skrzydła w ruch za pomocą specjalnej linki. Dzięki takim zabawkom dzieci poznają bardzo ważną zależność: że każde działanie, czyli akcja, wywołuje określoną reakcję.

Sprawniejsze dłonie mogą sięgnąć po drewniane instrumenty, takie jak bębenki, harmonijki, klekotki, cymbałki czy kastaniety, a nawet kalimbę i perkusję. Bardzo popularne są obecnie drewniane warzywa i owoce do krojenia, które wprowadzają najmłodszych w świat kulinarnej przygody, uczą precyzyjnego krojenia i komponowania dań.