Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
16 lipca 2012 in Zabawa by Nina Szymajda

Na lato najlepsze zabawy w wodzie

Wakacje to czas zabaw na świeżym powietrzu. Jeśli jest ono rozgrzane do takich temperatur jak ostatnio, lgniemy do miejsc, w pobliżu których znajduje się woda. Nieważne, czy jest to morze, jezioro, basen czy po prostu wanna: woda nie tylko przyjemnie chłodzi, ale jest również zaproszeniem do wielu zabaw.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zabawa w wodzie nic nie kosztuje, a ponadto pozwala na niczym nieskrępowane, spontaniczne harce: nurkowanie, chlapanie, skakanie, wyścigi po piłkę, szukanie podwodnych skarbów i wodnego berka. Jednak woda – ze względu na swoją gęstość − wymaga od nas nieco innej pracy ciała. Dzięki temu Wasze dzieci mogą poćwiczyć koordynację ruchową, nabierać świadomości własnego ciała, a także uczyć się panowania nad nim.

Zabawy w wodzie rozwijają ponadto takie umiejętności jak manipulowanie i naśladowanie. Jeśli nie dane Wam było wyjechać nad morze, wykorzystajcie to, co macie w domu: wannę, miskę, dużą miednicę lub zlew kuchenny do wszelkiego rodzaju zabaw manipulacyjnych, które ćwiczą sprawność manualną i rozwijają inteligencję sensomotoryczną. Rolę zabawek z powodzeniem przejmą: mydło, ręcznik, szampon czy sznurek do bielizny. Warunek: powinny być to przedmioty, które z łatwością zmieszczą się nie tylko w misce, ale i w rączce dziecka. Zajrzyjcie też do kuchennych szuflad, na pewno znajdziecie tam plastikowe pudełeczka, dzbanki, miarki, lejki i sitka. Maluch będzie chwytał przedmioty i odkrywał z Waszą pomocą ich przeznaczenie. Takie proste zabawy w wodzie wpłyną korzystnie na rozwój mowy i myślenia. Pokażcie dziecku, jak przelewać płyn z jednego pojemnika do drugiego (z czasem nauczy się to robić bez rozlewania), a przy okazji wprowadzajcie takie pojęcia i słowa jak „ciężki”, „lekki”, „pełny”, „pusty”.

Wanna może być świetnym miejscem do zabaw. Które dziecko nie lubi baniek mydlanych? Wystarczy, że zmieszacie wodę z płynem do mycia naczyń i zabawa gotowa. Jeśli chcecie, żeby bańki były trwalsze, dodajcie do mikstury trochę gliceryny. Gdy już wszystkie bańki prysną, możecie pożeglować. Łódeczki zrobicie z łupinek po orzechach, papieru albo pudełeczek do przechowywania żywności.

Aby połączyć zabawę z nauką, wybierzcie się na basen lub do aquaparku: maluch oswoi się z wodą, nauczy odpowiednich ruchów i wzmocni odporność. I nie zrażajcie się, jeśli na początku będzie płakał: mogą  to być nerwy wywołane zbyt dużą ilością nowych bodźców. Zabawa na basenie uczy dzieci utrzymywania równowagi, równomiernego oddychania, a przede wszystkim buduje poczucie własnej wartości w małym człowieku.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI