Wakacje z dzieckiem w mieście – jak się bawić?

123rf.com

Wakacje z dzieckiem w mieście to nie wyrok. Jeśli musicie spędzić lato w betonowej dżungli, spróbujcie ją trochę oswoić i zacznijcie eksplorować.
Podczas gdy inni pławią się w morzu lub zdobywają górskie szczyty, Wy możecie bawić się z dziećmi inaczej: szlifować wspólnie język hiszpański, uczyć się salsy, chodzić na kurs fotografii i odkrywać ciekawe miejsca w Waszej okolicy. Niewykluczone, że przeżyjecie wakacje ciekawiej i intensywniej niż Ci, co wyjechali na drogie wycieczki. Zabawy z dziećmi w mieście też mogą mieć w sobie dużo uroku.

Chociaż w wakacje każdy ucieka z miasta, czasem po prostu nie mamy innego wyjścia. Wykorzystajcie ten czas na poznawanie najbliższej okolicy, która może zaskoczyć Was wieloma intrygującymi miejscami. Poczytajcie o ich historii i zwiedźcie je razem z dzieckiem. Może w Waszej okolicy jest jakiś ciekawy pomnik, park lub kamienica z intrygującą przeszłością? Spróbujcie znaleźć jak najwięcej informacji na ich temat, a potem spakujcie do plecaka mapę, przekąski, coś do picia i pobawcie się w detektywów. Miejska topografia może kryć w sobie wiele niespodzianek, nauczy maluchy wnikliwej obserwacji miejsc, które codziennie mija, orientacji w terenie, czytania mapy i rozbudzi ciekawość tego, co pozornie wydaje się znajome.

Wytknijcie nos poza swoje podwórko i zostawcie na chwilę ulubiony trzepak i boisko do gry w piłkę. Zajrzyjcie do pobliskich klubokawiarni dla rodziców z dziećmi, miejskich ośrodków sportu i rekreacji oraz domów kultury. W ramach akcji „Wakacje w mieście” na pewno znajdziecie w nich wiele propozycji na aktywne spędzenie czasu, takich jak zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, warsztaty artystyczne, nauka tańca, śpiewu, warsztaty ceramiczne i lepienia z gliny.

Poszukajcie fajnego, nowoczesnego placu zabaw, na którym Wasze dziecko będzie mogło wspinać się po linach i drabinkach, zjeżdżać ze zjeżdżalni i huśtać do woli. Poćwiczy tym samym zmysł równowagi i sprawność fizyczną, a także wyładuje nadmiar emocji i energii. Poza tym ruch wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój mięśni i kości.

Pomóżcie dziecku zdobywać nowe umiejętności − wzmocnicie jego poczucie wartości i podbudujecie pewność siebie. Wybierzcie się do parku i znajdźcie jakieś mało uczęszczane miejsce. Weźcie rower i pouczcie malca, jak na nim jeździć. Spędzicie trochę czasu razem, a gdy w końcu uda się opanować maluchowi tę trudną sztukę, oboje Was będzie rozpierała duma. Tak samo możecie zrobić z rolkami, hulajnogą lub deskorolką. A może niedaleko Was jest specjalny plac, tor lub rampa, na których swobodnie poćwiczycie różne akrobacje?