Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zabawa z dziećmi w teatr
123rf.com
22 lutego 2013 in Zabawa by Mamabu.pl

Zabawa z dziećmi w teatr

Teatr pozwala dziecku wcielać się w różne role. Wyzwala z lęków, leczy z nieśmiałości czy wstydu i umożliwia dryfowanie po morzu niczym nieograniczonej wyobraźni. Warto zabierać dziecko na przedstawienia lub zapisywać na zajęcia teatralne, ale możecie też stworzyć im teatr w domu.

Strefa zakupów

Coraz więcej teatrów otwiera się na małego widza i proponuje spektakle nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale i przedszkolnym, a nawet dla malców, którzy ukończyli zaledwie rok życia. Spektakle te dostosowane są do percepcji małego odbiorcy, ze współczesnymi aranżacjami muzycznymi, ciekawymi formami plastycznymi i efektami świetlnymi.

Jednak nie zawsze mamy możliwość zabrania dziecka do teatru, a wyobraźni warto podsunąć narzędzia, które będą ją uruchamiać w codziennym życiu. Jak stworzyć domowy teatr? W sklepach internetowych możemy kupić gotowe, dwustronne, tekturowe zestawy, głównie francuskich firm. W skład takiego zestawu wchodzą: rozkładana scenografia oraz kolorowe arkusze z postaciami i elementami wystroju teatralnej dekoracji. Nad ich bajkową estetyką pracują artyści z całego świata, więc wizualnie te małe teatrzyki są po prostu zachwycające, a przy okazji rozwijają kreatywność i wrażliwość. Dzieci same tworzą scenariusze bajek i wymyślają imiona bohaterom. Mogą wplatać w opowieść swoje ulubione przytulanki lub inne zabawki, które już od jakiegoś czasu mieszkają u nich w pokoju.

To tylko jedna z propozycji. Jeśli wolicie wersję bardziej życiową, znajdziecie też gotowe scenografie do zabawy „w dom”, z otwieranymi drzwiami i oknami, w którą maluchy mogą zaangażować na przykład swoje lale, samochody i misie.

Ciekawym pomysłem jest też coś w rodzaju okienka przypominającego scenę teatralną. Takie okienka wykonane są z filcu lub drewna. Te drewniane zasługują na szczególną uwagę, bo mają w sobie coś z dawnych projektorów, za pomocą których mogliśmy oglądać slajdy. Drewniana rama teatru wyposażona jest w drzwiczki; ich otwarcie oznacza początek przedstawienia. Za drzwiczkami jest specjalna wnęka, w którą wkładamy kartki z rysunkami opowiadającymi jakąś historię. Z tyłu każdej kartki przypominającej slajd znajduje się tekst przeznaczony dla narratora. Każda taka historia zapisana jest przynajmniej na 15 kartach z pięknymi ilustracjami. To zdecydowanie zadanie dla dorosłych, ale można sprawić takim pokazem dużo radości nawet większej grupie dzieci. Drewniany teatrzyk można kupić w Internecie, ale jeśli macie kogoś zdolnego w rodzinie, spróbujcie zrobić coś takiego sami, a dzieci zaangażujcie w tworzenie opowieści i malowanie scen na papierowych slajdach.

Teatr kształtuje w dzieciach wrażliwość, uczy ekspresji i wyrażania różnych emocji. Ma także właściwości terapeutyczne. Dawka małego katharsis każdego dnia pomoże im się prawidłowo rozwijać.

Artykuł we współpracy z Mamabu.pl


Strefa zakupów


zdjecie tytulowe

5 największych trendów w modzie na sezon jesień-zima 2016/17

Jak oswoić topowe trendy nadchodzącego sezonu? Styliści Balladine mają na to swój sposób – proponują ubrania polskich marek odzieżowych. Są modnie skrojone, uszyte z wysokogatunkowych ...
Young pregnant woman packing on a sofa

Co kupić przed porodem, czyli wyprawka dla mamy do szpitala

Niezależnie od tego, czy jako perfekcjonistka kupisz wszystko i spakujesz na dwa miesiące przed porodem, czy zrobisz to kilka dni przed terminem, wyprawka dla ...
900-p-rim

Doświadczenia dla dzieci, czyli jak wychować geniusza

Zabawy edukacyjne nie muszą wymagać trudno dostępnych rekwizytów ani specjalnych umiejętności. Możemy cieszyć się nimi wspólnie z dziećmi nawet podczas codziennych, zwykłych zajęć. Jak stymulować ...
Newsleter_Header_01

Warsztaty i szkolenia miesiąca

zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI