Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zabawa z dziećmi w teatr
123rf.com
22 lutego 2013 in Zabawa by Mamabu.pl

Zabawa z dziećmi w teatr

Teatr pozwala dziecku wcielać się w różne role. Wyzwala z lęków, leczy z nieśmiałości czy wstydu i umożliwia dryfowanie po morzu niczym nieograniczonej wyobraźni. Warto zabierać dziecko na przedstawienia lub zapisywać na zajęcia teatralne, ale możecie też stworzyć im teatr w domu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Coraz więcej teatrów otwiera się na małego widza i proponuje spektakle nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale i przedszkolnym, a nawet dla malców, którzy ukończyli zaledwie rok życia. Spektakle te dostosowane są do percepcji małego odbiorcy, ze współczesnymi aranżacjami muzycznymi, ciekawymi formami plastycznymi i efektami świetlnymi.

Jednak nie zawsze mamy możliwość zabrania dziecka do teatru, a wyobraźni warto podsunąć narzędzia, które będą ją uruchamiać w codziennym życiu. Jak stworzyć domowy teatr? W sklepach internetowych możemy kupić gotowe, dwustronne, tekturowe zestawy, głównie francuskich firm. W skład takiego zestawu wchodzą: rozkładana scenografia oraz kolorowe arkusze z postaciami i elementami wystroju teatralnej dekoracji. Nad ich bajkową estetyką pracują artyści z całego świata, więc wizualnie te małe teatrzyki są po prostu zachwycające, a przy okazji rozwijają kreatywność i wrażliwość. Dzieci same tworzą scenariusze bajek i wymyślają imiona bohaterom. Mogą wplatać w opowieść swoje ulubione przytulanki lub inne zabawki, które już od jakiegoś czasu mieszkają u nich w pokoju.

To tylko jedna z propozycji. Jeśli wolicie wersję bardziej życiową, znajdziecie też gotowe scenografie do zabawy „w dom”, z otwieranymi drzwiami i oknami, w którą maluchy mogą zaangażować na przykład swoje lale, samochody i misie.

Ciekawym pomysłem jest też coś w rodzaju okienka przypominającego scenę teatralną. Takie okienka wykonane są z filcu lub drewna. Te drewniane zasługują na szczególną uwagę, bo mają w sobie coś z dawnych projektorów, za pomocą których mogliśmy oglądać slajdy. Drewniana rama teatru wyposażona jest w drzwiczki; ich otwarcie oznacza początek przedstawienia. Za drzwiczkami jest specjalna wnęka, w którą wkładamy kartki z rysunkami opowiadającymi jakąś historię. Z tyłu każdej kartki przypominającej slajd znajduje się tekst przeznaczony dla narratora. Każda taka historia zapisana jest przynajmniej na 15 kartach z pięknymi ilustracjami. To zdecydowanie zadanie dla dorosłych, ale można sprawić takim pokazem dużo radości nawet większej grupie dzieci. Drewniany teatrzyk można kupić w Internecie, ale jeśli macie kogoś zdolnego w rodzinie, spróbujcie zrobić coś takiego sami, a dzieci zaangażujcie w tworzenie opowieści i malowanie scen na papierowych slajdach.

Teatr kształtuje w dzieciach wrażliwość, uczy ekspresji i wyrażania różnych emocji. Ma także właściwości terapeutyczne. Dawka małego katharsis każdego dnia pomoże im się prawidłowo rozwijać.

Artykuł we współpracy z Mamabu.pl


Strefa zakupów


Pregnant Woman Eating Strawberry at home. Healthy Food Concept. Healthy Lifestyle. Diet

Odżywianie w trakcie ciąży – co jeść, a czego unikać?

Sposób odżywiania ma nie tylko wpływ na płodność, ale też prawidłowy rozwój ciąży i samopoczucie przyszłej mamy. Poszczególne składniki odżywcze mają wielką moc i są ...
pamiec_tyt

Ćwiczenie pamięci – jak lepiej zapamiętywać?

Szybkie tempo życia, podobnie jak zatracanie się w smartfonach, nie sprzyja poświęcaniu czasu na ćwiczenia umysłu. Trudno się dziwić, że zamiast główkować nad sudoku, wolimy ...
klamki_dzwonki_900x500

Magdalena Knedler – dziewczyna, która igra z konwencjami

Na literackie salony weszła jak burza i od razu zdobyła serca czytelników! Najpierw był debiut „Pan Darcy nie żyje” - powieść nawiązująca do twórczości słynnej ...
1

Recykling, czyli kilka słów o tym, dlaczego warto wybierać opakowania przyjazne środowisku

Woda mineralna sprzedawana jest najczęściej w plastikowych butelkach. Są one poręczne, lekkie i łatwo dostępne. Po butelkowaną wodę sięgamy niemal codziennie, by nawodnić organizm, warto ...
list3

Bliskość w rodzinie: relacje między mamą a córką

Kochana Maju! Przekonałaś mnie – już nie będę się wymądrzać, ale wiedz, że jestem z Tobą i nie pozwolę Ci się tak łatwo poddać.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI