Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zabawa z dziećmi w teatr
123rf.com
22 lutego 2013 in Zabawa by Mamabu.pl

Zabawa z dziećmi w teatr

Teatr pozwala dziecku wcielać się w różne role. Wyzwala z lęków, leczy z nieśmiałości czy wstydu i umożliwia dryfowanie po morzu niczym nieograniczonej wyobraźni. Warto zabierać dziecko na przedstawienia lub zapisywać na zajęcia teatralne, ale możecie też stworzyć im teatr w domu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Coraz więcej teatrów otwiera się na małego widza i proponuje spektakle nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale i przedszkolnym, a nawet dla malców, którzy ukończyli zaledwie rok życia. Spektakle te dostosowane są do percepcji małego odbiorcy, ze współczesnymi aranżacjami muzycznymi, ciekawymi formami plastycznymi i efektami świetlnymi.

Jednak nie zawsze mamy możliwość zabrania dziecka do teatru, a wyobraźni warto podsunąć narzędzia, które będą ją uruchamiać w codziennym życiu. Jak stworzyć domowy teatr? W sklepach internetowych możemy kupić gotowe, dwustronne, tekturowe zestawy, głównie francuskich firm. W skład takiego zestawu wchodzą: rozkładana scenografia oraz kolorowe arkusze z postaciami i elementami wystroju teatralnej dekoracji. Nad ich bajkową estetyką pracują artyści z całego świata, więc wizualnie te małe teatrzyki są po prostu zachwycające, a przy okazji rozwijają kreatywność i wrażliwość. Dzieci same tworzą scenariusze bajek i wymyślają imiona bohaterom. Mogą wplatać w opowieść swoje ulubione przytulanki lub inne zabawki, które już od jakiegoś czasu mieszkają u nich w pokoju.

To tylko jedna z propozycji. Jeśli wolicie wersję bardziej życiową, znajdziecie też gotowe scenografie do zabawy „w dom”, z otwieranymi drzwiami i oknami, w którą maluchy mogą zaangażować na przykład swoje lale, samochody i misie.

Ciekawym pomysłem jest też coś w rodzaju okienka przypominającego scenę teatralną. Takie okienka wykonane są z filcu lub drewna. Te drewniane zasługują na szczególną uwagę, bo mają w sobie coś z dawnych projektorów, za pomocą których mogliśmy oglądać slajdy. Drewniana rama teatru wyposażona jest w drzwiczki; ich otwarcie oznacza początek przedstawienia. Za drzwiczkami jest specjalna wnęka, w którą wkładamy kartki z rysunkami opowiadającymi jakąś historię. Z tyłu każdej kartki przypominającej slajd znajduje się tekst przeznaczony dla narratora. Każda taka historia zapisana jest przynajmniej na 15 kartach z pięknymi ilustracjami. To zdecydowanie zadanie dla dorosłych, ale można sprawić takim pokazem dużo radości nawet większej grupie dzieci. Drewniany teatrzyk można kupić w Internecie, ale jeśli macie kogoś zdolnego w rodzinie, spróbujcie zrobić coś takiego sami, a dzieci zaangażujcie w tworzenie opowieści i malowanie scen na papierowych slajdach.

Teatr kształtuje w dzieciach wrażliwość, uczy ekspresji i wyrażania różnych emocji. Ma także właściwości terapeutyczne. Dawka małego katharsis każdego dnia pomoże im się prawidłowo rozwijać.

Artykuł we współpracy z Mamabu.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI