1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zabawy z architekturą- zabawa w budowanie

123rf.com
123rf.com
Papier, tektura i drewno to naturalne materiały, które na dobre zadomowiły się w świecie dziecięcych zabaw i są ciekawą alternatywą dla kolorowych, plastikowych zabawek z supermarketu.

Co jest w nich takiego szczególnego? Można się nimi bawić na nieskończenie wiele sposobów, a ich niezapisana, niepokolorowana niczym powierzchnia pozwala dziecięcej wyobraźni na nieograniczoną swobodę.

Dzieci od małego uwielbiają budować. Najpierw z zaciekawieniem przyglądają się, jak układamy dla nich domki z klocków, a najlepszą zabawą jest oczywiście burzenie owych misternych budowli z okazałymi wieżami. Kiedy już z tego wyrosną, zaczynają same tworzyć. To dobry moment, by pokazać im, ile radości może przynieść zabawa w małego architekta.

Najprostszy wariant to tworzenie domków z pudeł kartonowych. Możecie je dowolnie sklejać, wycinać w nich okienka, doklejać im dachy, tarasy lub papierowe okiennice. Zwykły karton czy papier to również świetna przestrzeń dla wyobraźni, ponieważ możemy pomalować go w dowolny sposób i nadawać indywidualny charakter naszym budynkom.

Ciekawą propozycją dla małych architektów są domki do zszywania. Składają się one z drewnianych elementów (ścianek) oraz kolorowych sznurków pozwalających na łączenie ze sobą poszczególnych płaszczyzn i budowanie dowolnych konstrukcji. Jeśli jednak dla Waszej wyobraźni to za mało, a w domu lub ogrodzie macie trochę miejsca, możecie kupić kartonowe klocki, których duże rozmiary pozwalają na budowanie zamków lub domków w dużej skali. Klocki, zrobione z ekologicznej tektury, połączycie ze sobą za pomocą specjalnych uszek. Gdy ukończycie budowę domu, możecie okleić go kolorowym papierem, wyciąć w nim drzwi, okna, a nawet wyjść poza ramę konstrukcji i spróbować zaaranżować przestrzeń wokół niej.

Te pozornie proste zabawki wymagają dużej koncentracji i logicznego myślenia. Dzięki nim dzieci poznają nie tylko tajniki architektury i zasady konstrukcji prostych budowli, ale uczą się projektowania przedmiotów użytkowych z powszechnie dostępnych, ekologicznych materiałów takich jak karton, papier czy drewno. Ich surowa forma zmusza do poszukiwania nowatorskich rozwiązań, a naturalne tworzywo to również pretekst do rozmów na tematy związane z ekologią i recyklingiem.

Zabawy z architekturą uczą, że można spojrzeć na ten sam obiekt z różnej perspektywy. Składanie, wyklejanie czy zszywanie modeli przestrzennych rozwija twórcze myślenie, pomysłowość, wyobraźnię i sprawność manualną. Natomiast budowanie większych konstrukcji wymaga pracy zespołowej. Postawienie domu czy małego osiedla to szereg konsultacji, dyskusji i kompromisów. Uczy dzieci szacunku do drugiego człowieka i pokazuje, że każdy ma prawo do własnej przestrzeni i wyrażania swoich opinii.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze