1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zaburzenia neurologiczne u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?

Każdy kochający rodzic pragnie dla swoich dzieci tego, co najlepsze. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście zdrowie. Niestety, już kilkuletnie dzieci mogą poważnie zachorować, niemniej rozpoznanie choroby może być trudne, gdyż objawy bywają niejednoznaczne. Jednym z poważnych stanów chorobowych są zaburzenia neurologiczne. Czym się objawiają? Jak je rozpoznać i leczyć?

Zaburzenia neurologiczne u dzieci – od czego się zaczyna?

Może nam się wydawać, że problemy na tle neurologicznym dotyczą wyłącznie osób dorosłych. Niestety tak nie jest. Już w pierwszych latach życia powstają połączenia między komórkami mózgu, nazywane neuronami. Rozwija się też układ nerwowy, mózg i rdzeń kręgowy. Właśnie dlatego również dzieci są narażone na zaburzenia neurologiczne i stanowi to wyjątkowo duży problem. Co powinno zaniepokoić rodziców? Na przykład częste bóle głowy i stany migrenowe, zaburzenia ruchowe i rozwojowe lub padaczka. To jedne z najczęstszych zaburzeń neurologicznych występujących u dzieci. Oprócz nich może wystąpić także dziecięce porażenie mózgowe, udar mózgu, autyzm czy zespół Gilles'a de la Tourette’a. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym lepsze efekty może dać jej leczenie. Oczywiście niektóre z wymienionych zaburzeń są wywołane genetycznie, ale inne mogą wystąpić na skutek urazu bądź choroby, zatem odpowiednie leczenie jest niezbędne. Dla rodziców pojawiające się objawy mogą być mało wyraźne lub niejednoznaczne, nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Neurologowie dziecięcy są przeszkoleni pod tym kątem, by od razu rozpoznawać i ocenić przyczyny występujących u dziecka objawów, dlatego warto korzystać z ich pomocy, jeżeli jako rodzice mamy podejrzenie jakichś zaburzeń neurologicznych u swojego dziecka.

Jak wspomóc leczenie chorego dziecka?

Dzieci z zaburzeniami neurologicznymi mają nieco inne potrzeby. Dlatego leczenie wymaga nie tylko przyjmowania konkretnych lekarstw, ale zmiany właściwie całego stylu życia, także sposobu odżywiania. Dlaczego jest to istotne? Jak już wspomnieliśmy, w wieku dziecięcym rozwija się cały organizm – również mózg, mający duży związek z układem nerwowym, a co za tym idzie, również z zaburzeniami neurologicznymi. Aby rozwijał się prawidłowo, musi otrzymywać odpowiednią ilość substancji odżywczych, które pobierane są właśnie z pokarmu. Dlatego dieta dzieci z zaburzeniami neurologicznymi powinna być tak opracowana, by wspomagała pracę mózgu i całego układu nerwowego. Taka specjalna dieta powinna być zastosowana już u niemowląt, u których stwierdzono problemy zdrowotne na tym tle. Takie dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego powinno się podawać dzieciom pod kontrolą lekarza. To ważny element całego procesu leczenia i zmniejszania objawów utrudniających dzieciom normalne funkcjonowanie. Na przykład u dzieci, u których rozpoznano porażenie mózgowe czy inne zaburzenie neurologiczne powodujące upośledzenie prawidłowego rozwoju ruchowego istotna jest ocena zapotrzebowania na substancje odżywcze i sposób ich przyswajania, gdyż prawidłowe jedzenie bywa w tej sytuacji dość trudne. Oprócz odpowiedniego sposobu odżywiania, w tego typu schorzeniach ważne jest ćwiczenie młodego umysłu. Niemowlęta i kilkuletnie dzieci dobrze reagują na różnego rodzaju bodźce z otaczającego go świata. Im więcej bodźców odbierają, tym bardziej ćwiczą swój umysł, a to bardzo pomaga w zwalczaniu zaburzeń w rozwoju mózgu. Co mogą zrobić rodzice w tej kwestii? Mogą na przykład często czytać na głos dziecku czy głośno do niego mówić. Te proste czynności mają naprawdę duży wpływ na rozwój umysłu dziecka i mogą pomóc w radzeniu sobie z zaburzeniami neurologicznymi w przyszłości. Starszym dzieciom można organizować zabawy dydaktyczne, które pobudzają wyobraźnię, pamięć i koncentrację i pomagają choremu dziecku korzystać z możliwości umysłu w większej mierze.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze