Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Zaparcia u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

16 grudnia 2015 in Parenting by redakcja
Zaparcie stolca to dolegliwość występująca u 10% do 30% dzieci na świecie. Przewlekłe zaparcie stolca objawia się wydłużonymi odstępami pomiędzy wypróżnieniami. W przeciwieństwie do stolców oddawanych jednorazowo codziennie, dzieci cierpiące na zaparcia wypróżniają się co 2-10 dni.

Dolegliwość ma uwarunkowanie czynnościowe w niemal 90%, pozostałe przypadki mają podłoże organiczne (wady budowy jelita, alergia pokarmowa, celiakia, choroby układu mięśniowego i nerwowego, niedoczynność tarczycy).

Jakie są objawy zaparcia?

Zaparcia objawiają się różnie, w zależności od wieku dziecka i nasilenia problemu. Zawsze obserwowane są twarde, zapieczone stolce oddawane z dużym wysiłkiem poprzedzonym postawą retencyjną u dziecka (dziecko przestaje się bawić, spina pośladki, krzyżuje nogi i po ustąpieniu parcia wraca do zabawy). Często dzieci są płaczliwe, zlęknione lub rozdrażnione przed wypróżnieniem, a zaraz po uspokajają się. Powszechnym objawem jest brudzenie bielizny, bo maluch popuszcza przez nieco rozwarty odbyt. Dziecko czuje się wzdęte i często niechętnie je posiłki. Rodzice często obserwują też krew na stolcu lub bieliźnie, której obecność wynika z uszkodzenia zwieracza. Bywa, że ten objaw mylony jest z biegunką i dziecko otrzymuje leki na biegunkę, co tylko nasila problem zaparcia.

Skąd biorą się zaparcia u dzieci?

Do zaparcia stolca może dojść z powodu niechęci do rezygnacji z pieluch (dziecko świadomie wstrzymuje wtedy stolec i w konsekwencji doprowadza do powstania zaparcia), kojarzenia oddawania stolca z bólem i „dziwnym” uczuciem, wstrzymywania stolca np. w przedszkolu, by wypróżnić się w domu, w bezpiecznym i znanym miejscu.

W razie wystąpienia zaparcia u dziecka należy podjąć próby usystematyzowania wypróżnień jeszcze przed wizytą u lekarza:

  1. Dieta bogatoresztkowa (wzbogacona w warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo oraz zwiększona podaż płynów – najlepiej wody niegazowanej lub przegotowanej).
  2. Należna aktywność fizyczna – sprzyja sprawnej perystaltyce.
  3. Obserwacja częstości wypróżnień w celu dopasowania odpowiedniej farmakoterapii wypróżnień.

Czy są jakieś badania diagnostyczne?

W znakomitej większości przypadków zaparcie stolca można rozpoznać z wywiadu. Jeśli lekarz ma jednak wątpliwości może wykonać: test Hintona, manometrię, wlew kontrastowy jelita grubego lub badanie histopatologiczne bioptatu. Wszystkie badania są bezbolesne i bezpieczne dla dziecka.

Jak leczyć zaparcia?

W leczeniu najczęściej stosuje się: wlewki doodbytnicze gotowe lub mieszanki soli fizjologicznej z laktulozą, makrogole, preparaty zawierające błonnik rzadziej leki: sennozydy, bisakodyl (u starszych dzieci). W szczególnie ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg operacyjny wykonania przetoki w celu płukania jelita grubego.

Całkowite wyleczenie z zaparcia stolca jest możliwe i zależne w głównej mierze od determinacji rodzica i systematycznej diety stosowanej u dziecka. Dieta obfitująca w błonnik zapewnia całkowita normalizację konsystencji stolca oraz rytmu wypróżnień. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie zwlekało z wypróżnieniem i robiło to rytmicznie o tej samej porze doby. W przypadku zauważenia nawrotu objawów zaparcia należy zastosować makrogol lub laktulozę.

Radzi dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI