Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 września 2016 in Parenting by redakcja

Zdrowe nawyki żywieniowe małego ucznia

Kiedy dziecko idzie do szkoły i zaczyna spędzać więcej czasu ze swoimi rówieśnikami, coraz częściej słyszymy, że „chcę to samo” co kolega czy koleżanka lub słodkości ze szkolnego sklepiku. Jak zapobiec złym nawykom i przekonać dzieci do zdrowych przekąsek i drugiego śniadania?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dawaj dobry przykład
Nie zapominaj, że to ty jesteś wzorem dla swojego dziecka, to od ciebie wszystkiego się uczy i ciebie naśladuje. Jeśli twój sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia, trudniej będzie przekonać twoją pociechę do prawidłowej diety. Zrobienie wspólnie sałatki czy soku z owoców dla dziecka do szkoły może mieć nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie, ale też przynieść dużo frajdy!

Ucz dziecko pić wodę
Skończ z soczkami i napojami. Pragnienie najlepiej zaspokaja woda. Warto więc jak najwcześniej przyzwyczaić dzieco do neutralnego smaku wody. Dobrym rozwiązaniem może być kolorowy bidon wypełniony wodą z dodatkiem świeżych owoców, np. malin, truskawek. Wtedy woda nabierze smaku, ale zdrowego.

Urozmaicaj drugie śniadania
Jeśli dziecko nie chce jeść w szkole kanapek i codziennie przynosi je z powrotem do domu twierdząc, że nie było głodne, to prawdopodobnie znudziły mu się wciąż te same zestawy na drugie śniadanie. Warto je więc urozmaicić, robiąc zabawne kształty z warzyw. Takie kanapki będą zabawne a zarazem odżywcze.

Pamiętaj o owocach
Dziecko w szkole potrzebuje energii i siły do nauki, jego mózg pracuje bardziej intensywnie niż dotychczas. W każdym posiłku powinna się więc znaleźć porcja witamin, a owoce należą do ich najlepszych źródeł. Zróbcie razem sałatkę owocową, owocowe koreczki czy po prostu włóż jabłko czy banana do plecaka pociechy. Jeśli będzie głodne, to chęcią po nie sięgnie!

Pokazuj dziecku zdrowe produkty w sklepie
Zabierz dziecko na zakupy do sklepu spożywczego. Pokaż mu przeróżne produkty, które już zna lub nie i opowiedz o wartościach odżywczych. W ten sposób przekażesz mu wiedzę dotyczącą zdrowego pożywienia i stylu życia. A jeśli zaangażujesz dziecko w wybieranie produktów, to później prawdopodobnie chętniej zje te, które samo wybrało.

Ograniczaj ilość słodyczy
Nie bądźmy zbyt restrykcyjni, bo nam też czasami zdarzy się zjeść coś, co ma więcej kalorii niż powinno. Dopilnujmy jednak, by dzieci jadły słodycze, które poza cukrem dostarczają innych składników odżywczych, np. pieczone w domu ciasta z owocami czy naturalne kisiele. Możesz przyjąć system „słodkiego dnia” raz w tygodniu, gdy pozwolicie sobie oboje na słodkości.

Ekspert: lekarz Irena Dziewońska, pediatra, Grupa LUX MED


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI