Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

53020347_l
27 maja 2016 in Parenting by redakcja

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D u dzieci

Coraz więcej ekspertów zaczęło sugerować, że dzieci i dorośli potrzebują znacznie więcej witaminy D, niż wcześniej twierdzono. Najnowsze choć niepełne jeszcze badania sugerują, że dzieci i młodzież potrzebują nawet 10 razy więcej, witaminy niż zalecana obecnie dawka!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Do niedawna sądzono, że dzieci powinny przyjmować dzienną dawkę witaminy D na poziomie, co najmniej 200 IU. Ta propozycja pochodziła z Instytutu Medycyny, który w oparciu o swoje badania zaleca taką ilość witaminy D, jako niezbędną w celu zapobiegania krzywicy u niemowląt. „Nasze badania wykazały jednak, że witamina D w dawkach równoważnych do 2000 IU dziennie jest nie tylko bezpieczna dla młodzieży, ale konieczna dla osiągnięcia pożądanego poziomu witaminy D” – zaopiniował dr Ghada El-Hajj Fuleihan z University of Beirut Medical Center w Libanie.

Za co odpowiada witamina D?

Witamina D jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju i mineralizacji kości, a także pełni istotną funkcję w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Zwiększa wchłanianie ww. pierwiastków z przewodu pokarmowego oraz wyrównuje ewentualny nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu. Ma znaczący udział w procesach kostnienia (ułatwia zamianę fosforu organicznego na nieorganiczny) i w powstaniu związków potrzebnych do budowy kości.

Czy wystarczy zbilansowana dieta?

Ciężko zapewnić zalecany poziom wit. D samą dietą. Dlaczego? Dla przykładu, aby uzyskać stężenie 1000 IU, musielibyśmy zjadać dziennie np. 100 g. świeżego węgorza, 660 g makreli, aż 20 jajek, kilka kilogramów sera żółtego lub też wypijać ponad 80 litrów mleka!!!

Dlatego w niektórych krajach, np. w USA, w witaminę D wzbogaca się mleko, jogurty, sok pomarańczowy, płatki śniadaniowe i margaryny, u nas póki co wzbogacane są jedynie margaryny.

Warto natomiast uwzględniając ww. produkty mieć na uwadze, co w diecie może polepszać wchłanianie witaminy D lub je zaburzać. Do sprzymierzeńców witaminy D należą: wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, fosforany i witaminy A, C i E. Niekorzystnie natomiast na przyswajanie witaminy D wpływają alkohol, środki przeczyszczające oraz glikokortykosteroidy.

Jak na syntezę witaminy D wpływa słońce?

Ekspozycja ramion i nóg przez 15 minut na pełnym słońcu latem pozwala na syntezę ok. 2000-4000 j.m. witaminy D.

Jak zadbać o wystarczającą dawkę witaminy D?

Przed wszystkim należy zwracać uwagę na dietę. Choć znakomita większość wit. D jest produkowana przez komórki skóry pod wpływem słońca, to niestety nie możemy przebywać na nim zbyt długo ze względu na ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Poza tym, ekspozycja na słońce nawet w miesiącach letnich w Polsce, nie jest wystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Należy więc przyjmować ją cały czas a w okresie jesienno – zimowym nawet zwiększyć jej dawkę, szczególnie że nawet nadmierna suplementacja nie spowoduje jej przedawkowania.

Konsultacja merytoryczna dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog, pediatra, www.medevac.com.pl i ICZMP w Łodzi.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI