Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy


Wysokie tętno

Od kilku lat zauważyłam, że miewam okresy, kiedy moje tętno jest podwyższone do 90 i powyżej (normalne mam ok 75), przy raczej niskim ciśnieniu 100/60. Często dzieje się to pod wpływem stresu, emocji, a czasami bez widocznej przeze mnie przyczyny i trwa dzień, albo dłużej. Badania kardiologiczne -echo serca, ekg, holter, hormony tarczycy, morfologia, elektrolity – w porządku. W momentach, kiedy mam podwyższone tętno czuję niepokój, co jest nieprzyjemne. Kiedy ćwiczyłam regularnie pilates było lepiej. Co poza regularnym sportem może obniżyć tętno?

Tętno i ciśnienie są ze sobą powiązane. Normalnie jest tak, że jeśli tętno idzie w górę to ciśnienie spada i odwrotnie. Ta korelacja utrzymuje zazwyczaj się do 35 roku życia. Po 35 roku życia często występują choroby serca (arytmie, skurcze) na skutek nieleczonych zaburzeń.

 

To nie jest wina serca, ale przemiany materii, stresu, ambicji…

 

U Pani występuje prawdopodobnie zaburzenie gospodarki wodnej i elektrolitowej. Mięsień sercowy mocno odczuwa takie zaburzenia. Potrzebne jest tutaj odpowiednie odżywianie. Proszę chociaż przez 3 miesiące unikać kawy, surowej wody (też butelkowanej), surowych warzyw, soków w kartonach i napojów, a także nabiałów.

 

Jeśli chodzi o ćwiczenia to efekt jest raczej fałszywy, bo gdy podczas ćwiczenia podnosi się ciśnienie, wtedy opada tętno.

 

Proszę skonsultować te zaburzenia z lekarzem i jak najszybciej rozpocząć leczenie.


POLECANE KSIĄŻKI