Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Prezenty dla dziecka
123rf.com
14 grudnia 2015 in Parenting, Świątecznie by Ewa-Nowak

Jak wybrać najlepszy prezent dla dziecka?

Im bliżej Gwiazdki, tym bardziej martwimy się, co zrobić, żeby nasze dziecko nie przeżyło rozczarowania prezentem od Mikołaja. Czy da się takiemu rozczarowaniu zapobiec? I czy na pewno należy go unikać?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Nie ma takiej możliwości, żebyśmy zawsze spełnili prezentowe oczekiwania dziecka. Czasem zwyczajnie nie trafimy w jego marzenia, czasem na ich realizację nas nie stać, a czasem nie chcemy (z powodów wychowawczych) mu czegoś kupić. Bez względu na to, jaka jest przyczyna – w miarę możliwości należy zapobiegać rozczarowaniu dziecka.

Moment odpakowywania prezentów to nie najlepszy czas na wdrażanie dzieci do rozczarowań. Jeśli dziecko wymarzyło sobie laptopa, wielopoziomowe tory do kolejki, czy playstation, a ty nie chcesz lub nie możesz mu tego podarować, zrób wszystko, żeby zapobiec rozczarowaniu. Wspomnij, że dużych rzeczy Mikołaj nie lubi przynosić, że fajnie jest dostać coś małego, co można zabrać ze sobą do szkoły, a w ogóle to najciekawsze jest to, jaki pomysł na prezent ma Mikołaj. „Ciekawe, co Mikołaj dla ciebie wymyśli, bo z nim to nigdy nic nie wiadomo”. Jeśli wiesz, że dziecko czeka na coś dużego i tego nie dostanie, przygotuj je na to:

1. Jeśli nie stać cię na drogi, wymarzony prezent dla dziecka, należy po prostu wybrać coś, czego dziecko nie ma – dobrej jakości długopis, wspaniały żel pod prysznic, wyczekaną książkę. Nie chodzi o cenę, ale żeby dziecko dostało coś innego niż na co dzień. Wbrew pozorom – im mniej pieniędzy mają rodzice, tym łatwej kupić prezent, z którego dzieci się ucieszą.

Czytaj także: Zabawki dla dzieci pod choinkę

2. Jeśli twoje dziecko wróci ze szkoły i z rozgoryczeniem opowie, jakie wspaniałości dostali jego koledzy, spokojnie tego wysłuchaj, wypytaj, jak to coś działa, co można z tym robić, ile kosztuje i jak długo służy. Zainteresowanie zamiast poczucia winy czy wyrzutów, że dziecko nie umie docenić tego, co ma, to zawsze skuteczna metoda.

4. Im bardziej myślisz o tym, żeby kupić swojemu dziecku coś drogiego, wielkiego, oszałamiającego, tym bardziej tego nie rób. Ogromnego garażu, gigantycznego zestawu kolców, zdalnie sterowanej motorówki, skomputeryzowanej lalki zazwyczaj nie kupujemy dla dziecka, tylko dla siebie.

6. Jeśli dziecko, mimo twoich starań, jest rozczarowane prezentem, warto wziąć go do ręki, dokładnie obejrzeć, zwrócić uwagę, co jest w nim fajnego, oryginalnego, nietypowego, a nade wszystko wstać od stołu i pobawić się. Dzieci czasem w pierwszej chwili są rozczarowane z powodu drobnych różnic („bo bluza miała być zielona, a nie pomarańczowa”). Nie warto się obrażać za ujawnianie tych uczuć. Wypominanie maluchom, że są niewdzięczne, że nigdy im nie można dogodzić, że i tak mają za dużo rzeczy, to rozładowanie frustracji dorosłego. Na dziecięce rozczarowanie to nie pomaga.

5. Drogie rzeczy w rodzaju komputera, laptopa, cyfrowego aparatu czy mp4 warto kupić z dzieckiem, a nie dawać mu na Gwiazdkę. Wspólna wyprawa do sklepu, obejrzenie różnorodności asortymentu, porównanie cen – to wszystko doświadczenia wartościowe. Drogie rzeczy kupuj z nastolatkiem i niech się częściowo (nawet w minimalnej części) dokłada „ze swoich”. Ucz dziecko, jak się kupuje drogie przedmioty. Niech się wdraża, a nie tylko je otrzymuje.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI