Books for Cooks: Le Pain Quotidien Cookbook

Jak ja kocham chleb. Świeży, pachnący z chrupiącą skórką. Prawdziwy. Być może wynika to z tego, że mój wujek był technologiem piekarstwa i do 75 roku życia w piekarni pracował.
Gdy sprzątałam jego skarby znalazłam wiele starych książek i zapisków i zaczęłam piec. Tak zaczęła się moja miłość do pieczywa własnego wypieku. Do pieczywa na zakwasie. Mimo tego do tej pory nie nauczyłam się technologicznych myków ani profesjonalnego nazewnictwa. Nie rozumiem czemu receptury piekarskie nie sumują się do 100% – ale się dowiem, bo chcę się przyuczyć trochę w tradycyjnej piekarni. W tej mojej miłości do chleba zaczęłam zbierać książki, w których chleb jest najważniejszy. Taką pozycją jest „Le Pain Quotidien Cookbook”, czyli książka o chlebie codziennym, powszednim i o restauracji o tej samej nazwie. Lokal ten był jednym z pierwszych, w których na miejscu wypiekano chleb, a na środku przy wielkim stole można było jeść śniadanie przez cały dzień. To wzór dla wielu powstających później miejsc. alain „Le Pain Quotidien Cookbook” to piękna, wyjątkowa książka, której nie mogę się oprzeć. Spędzam z nią długie godziny, przeglądam i zachwycam się pięknymi zdjęciami. Piekę z niej pieczywo i znajduję inspirację do przygotowywania codziennych śniadań, które moim zdaniem powinny być posiłkiem wyjątkowym, pysznym, mimo, że je się je codziennie. Wszystkie przepisy w tej książce są niezwykle proste, często składają się tylko z kilku zdań, kilku prostych kroków. Traktują zarówno o chlebie, jak i zapiekankach, zupach, sałatkach czy deserach. Każdemu towarzyszy niezwykle apetyczne zdjęcie, pokazujące rezultat. le-pain-quotidien-cookbook Uciekam gotować krem z pora doprawiony curry, Wam też polecam.

Składniki
  • por, cieniutko pokrojony 400 g
  • cukinia drobno pokrojona 350 g
  • woda 1 litr
  • sól morska 1,5 łyżeczki
  • curry w proszku 1 łyżeczka (żółte jest ok!)
Sposób przygotowania

A do podania: cukinię pokrojoną w cienkie paski, np. obieraczką, olej rzepakowy i stosowany chleb

Wszystkie składniki (por, cukinię, wodę, sól, curry) umieść w rondlu, doprowadź do wrzenia i gotuj aż pory zmiękną. Następnie zblenduj.

Rozlej do miseczek, na wierzchu umieść paski cukinii, pokrop olejem. Podawaj z chlebem pokropionym olejem.

Smacznego!

Podsumowanie przepisu

 

1 łyżeczkę curry w proszku (żółte jest ok.)