Books for Cooks: Tart it up!

Są takie dni, w które jadłabym tylko tarty i quiche. I gdy taki upiekę to zjadam niemalże w całości. Słodkie i wytrawne, nie ma znaczenia. Czasami jednak brakuje mi inspiracji, ale znalazłam książkę, w której mnogość i różnorodność przepisów pozwoli mi przez wiele dni przygotowywać wypieki.

reklama

Książka Tart it up! Erica Lanlarda, mistrza wypieków, nazywanego ciasteczkowym chłopcem, poświęcona jest słodkim i wytrawnym tartom. W początkowej części książki znalazło się miejsce na omówienie podstaw pieczenia, bazowych spodów i technik. Główna część z przepisami podzielona jest na dwie części: Savoury Tarts and Pies oraz Sweet Tarts and Pies. O ile słodkie wypieki są niemalże wszędzie to te wytrawne już niekoniecznie i właśnie dla nich sięgnęłam po tę książkę. Upiekłam tartaletki z karmelizowaną cebulą i serem feta, pomidorową tarte tatin, tartę z pieczoną papryką i kozim serem, a także z burakami i brokułami. Smak tej ostatniej był zaskakujący, ale i zrównoważony, dopełniający się.

tart-it-up-eric-lanard

Przepisy podane są w sposób, który sprawia, że trudno jest popełnić błąd i wypieki właściwie udają się same. Części z nim towarzyszą niezwykle apetyczne zdjęcia, także autora, który sam wygląda jak „ciacho”.

Niestety w tartach słodkich pojawiło się kilka błędów, wprawdzie niewielkich, ale możliwych do wyłapania. Trochę to dziwne, bo autor jest dyplomowanym cukiernikiem i nie podejrzewałam go o dopuszczenie do druku książki z błędami w przepisach.

Mimo wszystko warto zajrzeć do tej pozycji, głównie dla wytrawnych wypieków, bo w niewielu książkach jest tak bogaty ich wybór.