1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czas Dobrego Sera

Festiwal Czas dobrego Sera w Sandomierzu, który potrwa od 18 do 20 maja, nazywany jest też Ogólnopolskim Festiwalem Nieskończonych Form Mleka

Krajobraz polskich serów, niestety, wciąż sprowadza się do prostej klasyfikacji na białe i żółte, gdzie często smak sera pozostaje podkładem dla innych dodatków z ketchupem na czele - tak przynajmniej, niestety, mówią badania konsumenckie.

W pewnym sensie dobrą okazją do wyedukowania się w nieskończonej różnorodności form mleka będzie już druga edycja festiwalu „Czas Dobrego Sera”, która potrwa od 18 do 20 maja w królewskim Sandomierzu. Piękne, klimatyczne miasteczko z wyjątkowym rynkiem i renesansowym ratuszem, średniowiecznym zamkiem, olśniewającą katedrą, Bramą Opatowską czy klasztorem Dominikanów, ma gościć najlepszych producentów sera z całej Polski i wielu gości z zagranicy. Profesjonalne sympozjum i warsztaty degustacyjne pod okiem guru światowych serów, Will’a Studd’a z Australii oraz Giovanniego Roncolato, jednego z najznakomitszych producentów sera we Włoszech, to z pewnością wydarzenie, jakie w Polsce do tej pory jest w stanie zorganizować tylko Slow Food. Kwintesencją zaś będzie obecność kilku producentów win, zarówno z Polski, jak i ze słonecznej Italii, które uhoronowane zostały tytułem „Slow Wine” .

Największym jednak wyróżnieniem tej edycji festiwalu będzie z pewnością obecność Carlo Petriniego, założyciela i prezydenta Slow Food International. Petrini zrewolucjonizował na świecie patrzenie na produkty lokalne i rolników, organizując najbardziej wpływową w gastronomii organizację, jaką się stał Slow Food. Carlo Petrini w Polsce pojawi się pierwszy raz i kto wie czy nie ostatni. Oznacza to, że do Sandomierza na festiwal i spotkanie z Petrinim przyjadą członkowie Slow Food'u z całej dosłownie Polski, a samym festiwalem zainteresuje się większość polskich mediów. W Sandomierzu. Podczas festiwalu, będzie mieć premiera jego książki „Dobre, czyste, sprawiedliwe".

Gdy chodzi o polskie akcenty, to miłą niespodzianką będą, niczym światowa premiera, projekcje filmów o serowarstwie zagrodowym w Polsce, autorstwa Giena Mientkiewicza. Gieno sporo serca włożył w przygotowanie zarówno laboratoriów smaku, jak i w organizację tegorocznej edycji festiwalu, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni. Cieszymy się również, że swoim serowarskim doświadczeniem podzielą się z nami Marian Nowak - pionier polskiego serowarstwa, producent wyśmienitego twarogu i nabiału oraz Marek Prauziński z Emilgrany, który udowodnił, że także w polskiej mleczarni można produkować długo dojrzewające sery z mleka niepasteryzowanego dorównujące włoskiemu "Grana Padano".

Jednak, gdy chodzi o Polskę, to najważniejsi dla nas pozostają sami producenci serów, na których udziale w naszej imprezie najbardziej nam zależy. Mamy również nadzieję, że wszyscy z Państwa, którzy w tych dniach odwiedzą Sandomierz, będą mogli osobiście przekonać się, jak smakują najlepsze polskie sery.

Więcej informacji i program festiwalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze