1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Czas dobrego sera w Sandomierzu

mat.pras.
mat.pras.
Zobacz galerię 3 zdjęcia
W dniach 21 i 22 czerwca w Sandomierzu odbędzie się IV edycję festiwalu „Czas Dobrego Sera”. W wydarzeniu biorą udział najlepsi producenci serów zagrodowych oraz najlepsze polskie mleczarnie i zakłady przetwórstwa mleka. Celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa i jego promocja wśród polskich konsumentów, więc nie ma na nim miejsca na produkty seropodobne czy też na sery pakowane do worków termokurczliwych. Do Sandomierza przyjadę także znani szefowie kuchni, między innymi z restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska.| W dniach 21 i 22 czerwca w Sandomierzu odbędzie się IV edycję festiwalu „Czas Dobrego Sera”. W wydarzeniu biorą udział najlepsi producenci serów zagrodowych oraz najlepsze polskie mleczarnie i zakłady przetwórstwa mleka. Celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa i jego promocja wśród polskich konsumentów, więc nie ma na nim miejsca na produkty seropodobne czy też na sery pakowane do worków termokurczliwych. Do Sandomierza przyjadę także znani szefowie kuchni, między innymi z restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska.| W dniach 21 i 22 czerwca w Sandomierzu odbędzie się IV edycję festiwalu „Czas Dobrego Sera”. W wydarzeniu biorą udział najlepsi producenci serów zagrodowych oraz najlepsze polskie mleczarnie i zakłady przetwórstwa mleka. Celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa i jego promocja wśród polskich konsumentów, więc nie ma na nim miejsca na produkty seropodobne czy też na sery pakowane do worków termokurczliwych. Do Sandomierza przyjadę także znani szefowie kuchni, między innymi z restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska.| W dniach 21 i 22 czerwca w Sandomierzu odbędzie się IV edycję festiwalu „Czas Dobrego Sera”. W wydarzeniu biorą udział najlepsi producenci serów zagrodowych oraz najlepsze polskie mleczarnie i zakłady przetwórstwa mleka. Celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa i jego promocja wśród polskich konsumentów, więc nie ma na nim miejsca na produkty seropodobne czy też na sery pakowane do worków termokurczliwych. Do Sandomierza przyjadę także znani szefowie kuchni, między innymi z restauracji rekomendowanych przez Slow Food Polska.

Jak podkreśla Jacek Szklarek, pomysłodawca i organizator festiwalu „w tym roku zwrócimy szczególną uwagę na sery z przerostem pleśni niebieskiej. Kiedyś mieliśmy Rokpola, teraz najbardziej znanym polskim serem niebieskim jest Lazur ze Skalmierzyc oraz Camen z Kamiennej Góry”. Na imprezie będą także zaprezentowani „pleśniowi celebryci": brytyjski Stilton, hiszpański Cabrales, francuski Roquefort czy włoska Gorgonzola.

</a> mat.pras. Czas Dobrego Sera mat.pras. Czas Dobrego Sera
Obok polskich producentów w festiwalu zapowiedzieli swój udział producenci m. in. oryginalnego Parmigiano Reggiano i to w wersji ekskluzywnej, tzn. wytwarzanego na bazie mleka krów „Vacche Bianche”. Po raz pierwszy w Polsce pojawią się „Fiore Sardo dei Pastori” – doskonałe owcze sery prosto z Sardynii wytwarzane przez rodzinę Salvatora Bussu (Presidium Slow Food). Za bezsprzeczną atrakcję festiwalu trzeba będzie również uznać obecność producentów legendarnego sera Bitto z włoskich Alp – jest to najdłużej dojrzewający ser na świecie. Po raz kolejny na imprezę przyjadą producenci Pecorino Toscano z okolic Volterry, która jest miastem partnerskim Sandomierza. Tradycyjnie na sandomierskim festiwalu nie zabraknie cieszących się ogromnym powodzeniem serów spod marki OLD POLAND, które z Bursztynem na czele wytwarza SM Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Zaproszeni szefowie kuchni: Witek Iwański (Aruana – Hotel Narvil, Serock), Alex Barona (Solec 44 - Warszawa), Krzysztofe Żurek (Trzy Rybki – Hotel Stary, Kraków) i Darek Wójcik (Dwór Dwikozy, Sandomierz) przygotują uroczystą kolację inspirowaną różnymi gatunkami sera. W Sandomierzu nie zabraknie degustacji komentowanych najlepszych serów polskich i zagranicznych pod okiem światowego autorytetu, jakim jest Giampaolo Gaiarin – światowej klasy technolog serowarski, który nadzoruje większość mleczarni i serowni we włoskich Alpach.  O polskich serach zagrodowych i odkrytych nowościach  opowie Gieno Mientkiewicz. Po raz kolejny na szeroką skalę obok serowarów do Sandomierza organizatorzy zapraszają polskich winiarzy. Jest ich już ponad setka, zaś blisko 40 legalnie z banderolami sprzedaje swoje wina. Ser i wino w wyjątkowy sposób podkreślają nawzajem swoje walory smakowe.  mat.pras. Czas Dobrego Sera

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze