Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

Dieta studenta


21 października 2013 Aktualności, Newsfood redakcja
123RF.COM
Spośród ok. 1,5 mln wszystkich studentów w naszym kraju, w tym roku akademickim studenckie życie rozpoczęło ok. 350 tysięcy żaków. Ich średni budżet na posiłki wynosi 20 – 30 zł dziennie. Jak poradzą sobie w nowym, często w zupełnie obcym mieście? Pierwszy rok studiów to prawdziwa szkoła przetrwania, także kulinarna.

Oto najpopularniejsze zestawy obiadowe wśród polskich studentów.

Słoiki od mamy – 0 złotych + koszty transportu

„Słoik” to popularne określenie opisujące studenta, który przywozi z weekendowego wyjazdu do domu  potrawy w słoikach, przygotowane przez mamę czy babcię. – Słoiki od rodziców to dobry sposób na zdrowy  obiad, zwłaszcza, gdy jesteś na pierwszym roku studiów i próbujesz odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do dziś zdarza mi się przywozić coś z domu mówi Jarek, student z Łodzi.  Rozwiązanie sprawdza się, gdy student ma niedaleko do swojego domu rodzinnego oraz uzupełnia zapasy w miarę regularnie. Jednak gdy wizyty u rodziny są sporadyczne, trzeba szukać innych rozwiązań.

Kanapki zawsze pod ręką – 5 zł

Początkujący adepci sztuki kulinarnej przygotowują kanapki, które jedzą w ramach drugiego śniadania, a nawet obiadu. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja,  ale niestety nie jest też najzdrowsza. Kanapki nie zastąpią pełnowartościowego obiadu, ponieważ każdy powinien w ciągu dnia zjeść chociaż jeden ciepły posiłek.

Obiad na własną rękę – 5 – 15 zł

Co odważniejsi studenci gotują sami, co wymaga zakupów i czasu na przygotowanie posiłku. Może też być męczące, gdy zajęcia kończą się w późnych godzinach wieczornych. Oczywiście można przygotowywać jedzenia na kilka dni do przodu, ale ile razy pod rząd można jeść przysłowiowe kotlety mielone z ziemniakami? Bardziej wyszukane potrawy to z kolei większe zakupy i większe wydatki.

Studenckie bary mleczne – 9 – 15 zł

W prawie każdym studenckim mieście są takie „kultowe” miejsca, gdzie  za około 10 złotych można tu zjeść  mniej lub bardziej wartościowy obiad.  Niektóre stołówki studenckie mogą być znane nawet  rodzicom studentów z ich czasów nauki.  Zdecydowanymi hitami barów mlecznych są pierogi, naleśniki, gołąbki czy żurek.

Obiad z internetu – 10 – 20 zł

Serwisy umożliwiające zamawianie jedzenia przez internet to nowość, która może kojarzyć się raczej z mniej przystępnym cenowo jedzeniem. Jednak wiele restauracji oferuje mnóstwo promocji, dzięki którym ceny potraw mogą być atrakcyjne także dla studentów. Zniżki nierzadko sięgają 50 proc. Dodatkowo można wybierać spośród praktycznie wszystkich kuchni świata, a dzięki geolokalizacji, zamawiać jedzenie z pobliskich restauracji mówi Michał Rokosz z serwisu Foodpanda.pl. Warto dodać, że powstały już aplikacje na smartfony, które pozwalają złożyć zamówienie np. w drodze z uczelni do domu, co dodatkowo skraca czas oczekiwania na posiłek.   Niezależnie  miejsca stołowania trzeba pamiętać, że posiłki muszą zawierać warzywa oraz dostarczać potrzebnych witamin i składników odżywczych. Takie pełnowartościowe dania przygotować  samemu, wybrać z menu w barze mlecznym czy niedrogiej restauracji albo zamówić przez platformę internetową. To nie wymaga wysokiego budżetu, tylko  świadomego podejścia do odżywiania. źródło: praktycy.com
Zobacz także


POLECANE KSIĄŻKI