Festiwal Dobrego Wojaka Szwejka

Dobry wojak Szwejk to postać zasłużona dla naszego miasta: w roku 1914 zaciągnął się do wojska, aby ratować Kraków zagrożony przez oddziały armii rosyjskiej. Zrobił tak, choć był trwale zwolniony ze służby, z wiadomych względów. Dobry wojak Szwejk powinien być wzorem dla każdego krakowianina!

reklama

W ramach „Festiwalu Spowalniania Czasu” nadeszła pora na historyczno-kulinarno-piwny „SzwejkFest – Festiwal Dobrego Wojaka Szwejka”.

W sobotę, 6 października o godz. 14.00 złożony zostanie kwiatek (sztuk: jeden) pod tablicą upamiętniającą pobyt Jarosława Haszka w areszcie „Pod Telegrafem”. Około godz. 14.30 ulicą Grodzką i Rynkiem przemaszeruje oddział złożony z orkiestry straży pożarnej oraz doborowych sił grupy rekonstrukcyjnej ”Gorlice 1915” i „Towarzystwa Szwejkowskiego” z Przemyśla. Pojawi się również – jak zawsze niezawodny – 13 Pułk Piechoty „Krakowskie Dzieci”.

Żołnierze będą maszerować, salutować i brać jeńców (przewidziano jednego jeńca, za to oficera i w pełnym umundurowaniu). Zapraszamy do wiwatowania na trasie defilady. Ojcowie dorastających córek i mężowie proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w tym dniu – znany jest urok naszych dzielnych żołnierzy.

W programie SzwejkFestu m.in.: – występy orkiestr strażackich z Biskupic i Zasania – koncerty na żywo – w sobotę i niedzielę przedstawienia Teatru Fredreum z Przemyśla („Oświadczyny” Czechowa oraz „Przesłuchanie Szwejka w Twierdzy Przemyskiej wg Haszka) – konkurs wolnego palenia fajki – konkurs golonek – gry i zabawy z epoki

Pojawią się także kuchnie wojskowe, restauratorzy, piwiarnie i winiarnie. Będą dostępne: knedle, zupy gulaszowe i rybne, bigosy, grochówki, golonki, sery, boczki, słoniny, salami, ryby wędzone, langosze, piwa, wina i nalewki – oraz wiele innych potraw z kotłów CK Armii.

W hali namiotowej staną stoiska z piwem z małych browarów polskich, czeskich, belgijskich i innych.

Będą dostępne m.in.: czeskie piwa lane i butelkowe z browarów: Bernard, Chodovar, Chotebor, Cerna Hora, Holba, Klaster, Kocour, Kout na Sumave, Krakonos, Litovel, Lobkowicz, Novopacke, Nymburk, Poilcka, Poutnik, Primator, Rakovnik, Rychtar, Skreconsky Żabak, Solut, Staropramen, Svijany, Velkopopovicky Kozel, Vyskov, Żatec,

Piwa polskie z browarów Alebrowar, Amber, Artezan, Bielkówko, CK Browar, Cornelius, Edi, Fortuna, Grybów, Koreb, Kormoran, Pinta, Pivovaria, Południe, Trybunał, Zamkowy z Raciborza.

Ponadto liczne piwa belgijskie, brytyjskie, włoskie.

Pojawią się puby z Krakowa: Beergallery, House of Beer, Omerta i Strefa Piwa. Oraz sklep „Winnica” z winem.

SzwejkFest” odbywa się d czwartku do niedzieli, od 11 do północy na Małym Rynku w Krakowie.

O Nieustającym Festiwalu Spowalniania Czasu „Festiwal Dobrego Wojaka Szwejka” jest kolejną odsłoną „Nieustającego Festiwalu Spowalniania Czasu”, który od 2009 roku pielęgnuje jedną z najcenniejszych zalet Krakowa: umiejętność rozciągania w czasie chwil przyjemnych. Od roku 2009 Collegium Vini organizuje „Dni Węgrzyna” (dotychczas cztery edycje w Krakowie i jedna we Wrocławiu) oraz „Lato Leniwców” (do sierpnia 2012 – pięć odsłon).

Inne imprezy cyklu to: „HalloWine – Bardzo Straszny Kiermasz”, „Gwiazdka Leniwców”, „Wine & Design”, „Tour de Fromage” oraz „Międzynarodowy Dzień Brykania”.

Od października 2009 Mondial Assistance i Collegium Vini .prowadzą w Warszawie „Klub Leniwca” – klub ludzi poważnych, którzy czasem muszą być niepoważni.

Filmy ze spotkań i imprez znajdują się na: http://www.youtube.com/user/CollegiumVini

Festiwal Dobrego Wojaka Szwejka 4-7.10.2012, Mały Rynek w Krakowie (w ramach cyklu: Nieustający Festiwal Spowalniania Czasu)

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');