Młodzi kucharze zgotują sobie sukces

Już w połowie listopada młodzi kucharze z całej Polski będą walczyli o główną nagrodę w prestiżowym konkursie kulinarnym „Zgotuj sobie sukces” organizowanym po raz czwarty przez MAKRO Cash & Carry. W półfinałach zmierzą się ze sobą 24 dwuosobowe zespoły, z których 12 powalczy w finale o 10 tys. złotych, staż
w zagranicznym hotelu i nagrody dla szkoły.

W wiosennych eliminacjach do IV edycji konkursu kulinarnego „Zgotuj sobie sukces” udział wzięło 56 zespołów ze szkół o profilu gastronomiczno-hotelarskim z całej Polski. Do półfinału zakwalifikowały się 24 dwuosobowe ekipy. O sukcesie decydował autorski przepis młodych kucharzy uwzględniający obowiązkowe składniki – w tym roku były to polędwica wieprzowa i borowik mrożony. Podczas półfinału, który odbędzie się 15 listopada w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości w Warszawie, międzynarodowe jury wyłoni 12 finalistów. Dzień później (16 listopada) powalczą oni o nagrodę główną – 10 tys. zł i staż w ekskluzywnej kuchni w zagranicznym hotelu oraz nagrody dla szkoły.

Uczniowie i uczennice, którym udało się przejść eliminacje, w półfinale i finale konkursu będą walczyli wg zasad sprawdzonych w poprzednich edycjach. Prace konkursowe składać się będą z II dania głównego i deseru (po 6 porcji), a uczestnicy będą musieli przygotować je w ciągu 1 godziny na podstawie przepisu według własnego pomysłu przy użyciu produktów z tzw. „black box”, które poznają tuż przed rozpoczęciem pracy. Propozycje konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury, które pod uwagę weźmie oryginalność, wygląd i smak dań oraz technikę ich przygotowania. W finale prace poddane będą dodatkowej ocenie przez jury komplementarne, do którego zaproszeni zostaną znani dziennikarze i krytycy kulinarni.

Konkurs kulinarny to giełda talentów i możliwość zaprezentowania swoich możliwości – mówi Grzegorz Kazubski – szef Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości przy Makro, organizator i inicjator konkursu. Często już na tym etapie otwierają się pierwsze drzwi do kariery zawodowej – dodaje.

Jeden z najbardziej znanych polskich kucharzy celebrytów, Robert Sowa, podkreśla, że „Zgotuj sobie sukces” jest wyjątkowym konkursem. – Jestem zdania, że młodych adeptów kulinarnych należy szkolić, stawiać im wyzwania organizując konkursy, pokazy Trzeba ich mobilizować i aktywizować – dodaje. Sam po raz kolejny przyjął zaproszenie do przewodzenia pracom jury komplementarnego, które wesprze jurorów konkursu podczas finału. Poza Robertem Sową zasiądą w nim dziennikarze i krytycy kulinarni: Maria Burska, Piotr Adamczewski, Michał Oksiński, Edyta Czerwińska, Monika Kucia Sadecka, Monika Głuska-Bagan oraz Malka Kafka. Ciekawostką tegorocznej edycji jest udział ostatniej członkini jury komplementarnego, która jako przedstawicielka kuchni żydowskiej i osoba trzymająca koszer, nie będzie próbować popisowych dań, a na jej ocenę złożą się estetyka, kreatywność i mądrość zawarta w przepisie. Jury komplementarne wybierze zespół, który wykaże się największą pasją i kreatywnością. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas uroczystej gali, która odbędzie się w dniu finału IV edycji konkursu „Zgotuj sobie sukces”.

Konkurs „Zgotuj sobie sukces” organizowany jest pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, jedynej polskiej organizacji, która należy do Światowego Stowarzyszenia Kucharzy. Konkurs ma już swoją renomę – mówi Grzegorz Kazubski. Z roku na rok coraz więcej młodych adeptów sztuki kulinarnej pragnie zweryfikować swoje umiejętności i wizję tego zawodu. Okazja ku temu jest niepowtarzalna, ponieważ nasz konkurs wyróżnia się między innymi tym, że w jury zasiadają międzynarodowi eksperci. To daje pełną gwarancję obiektywności i bardzo wysokiego poziomu konkursu. Wszystko odbywa się zgodnie ze standardami WACS (World Association of Chefs Societies – Światowe Stowarzyszenie Kucharzy) – dodaje.

O tym, że warto uczestniczyć w podobnych konkursach świadczy sukces ekipy młodzieżowej reprezentującej Polskę w międzynarodowej olimpiadzie kulinarnej, która odbyła się w dniach 6 7 października w Erfurcie. Polska ekipa, wśród której byli również laureaci poprzednich edycji konkursu „Zgotuj sobie sukces” przywiozła z Niemiec brązowy medal.