„Przystawka z kultury” z MilekDesign, czyli jak czesała nas historia

Już 25 października kolejne spotkanie Kulturalnego Klubu Kolacyjnego. Przewodnikami wieczoru będą styliści i twórcy marki MilekDesign. Opowiedzą, jak w ostatnim stuleciu ważne wydarzenia
i obyczaje kształtowały damskie fryzury. Jedna z uczestniczek wieczoru przejdzie metamorfozę.

Spotkanie zatytułowane „Kobieca głowa 1912-2012. Jak czasy, historia i obyczaje wpływały na kobiece uczesania” poprowadzą Kasia Poniatowska-Miłek oraz Darek Miłek – twórcy marki MilekDesign. Styliści poprowadzą gości przez stulecie fryzur. Spojrzą na kobiece głowy z nietypowej perspektywy, poszukując wpływu przemian społecznych, ważnych zdarzeń politycznych i rewolucji obyczajowych na to, co panie nosiły na głowach w kolejnych dekadach. Żadne inne stulecie nie obfitowało tak bardzo w przemiany kulturowe, wojny, rewolucje i zmiany społeczne jak wiek XX.

Uczestnicy wieczoru, zaproszeni tym razem do studia fotograficznego „Cukry” dowiedzą się, czy koafiury dam zapowiadały schyłek la belle époque, jak panie dbały o fryzury w czasach wojen i co bardziej radykalnie odmieniło ich głowy: rock’n’roll, feminizm czy rewolucja seksualna? Co wspólnego z uczesaniem mają: inflacja, boom na giełdzie i MTV? Rozpoczniemy od historii największej rewolucji fryzjerskiej za czasów Antoine’a Cierplikowskiego, by dotrzeć do czasów najnowszych. Przewodnicy porozmawiają z gośćmi o tym, kiedy w historii kobiety stawały się bardziej zachowawcze, a kiedy chciały przyciągać uwagę. I jak nowe obyczaje wpływają na pracę stylistów. Spróbujemy ustalić, ile w uczesaniu jest mody a ile prozy życia.

Goście spotkania wyjątkowo zobaczą też stylistów przy pracy. Na uczestniczki wieczoru czeka niespodzianka – jedna z klubowiczek będzie miała okazję, by zmienić fryzurę, wybierając ulubioną stylizację minionego stulecia.

Mistrz kuchni, Aleksander Baron, którego kulinarne dzieła sztuki towarzyszą „Przystawce z kultury” już od kilku miesięcy, przygotuje autorską wariację korespondującą z tematem wieczoru.

„Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny” jest autorskim projektem agencji Go Culture. To retro rozrywka w nowoczesnym wydaniu. Kameralne wieczory z ekspertami adresowane są do pasjonatów kultury, sztuki i kuchni. To połączenie formuły klubu kolacyjnego z ideą tradycyjnych klubów dyskusyjnych, tworzące przestrzeń do rozmów i wspólnego odkrywania sztuki. Każde spotkanie przybliża konkretny aspekt twórczości i ma charyzmatycznego przewodnika – w tej roli przy stole pojawiają się artyści, krytycy, eksperci. Dzielą się autorskim spojrzeniem na prezentowany temat, łączą wiedzę z anegdotami i komentarzem. Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 2011 roku, od tego czasu tematami „Przystawki z kultury” były między innymi: fotografia, literatura, opera czy design.

Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny „Kobieca głowa 1912-2012. Jak czasy, historia i obyczaje wpływały na kobiece uczesania”. 25 października 2012 r. o godz. 19:00 Zapisy pod adresem: przystawkazkultury@goculture.pl