Wielki finał Zielonego Jazdowa

Po dwóch miesiącach działalności Zielonego Jazdowa przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski nadszedł czas na wielki finał projektu. Jak zwykle część działań będzie związana z jedzeniem.

reklama

Ostatni weekend trwającego przez całe wakacje Zielonego Jazdowa rozpocznie w piątek debata z udziałem Przemysława Sadury, wykładowcy, założyciela fundacji Pole Dialogu i autora wielu publikacji poświęconych edukacji ekologicznej. Ekspert wraz z publicznością będzie próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedne społeczeństwa są bardziej ekologiczne od innych, opowie też, czego możemy się nauczyć od Bogoty. Po debacie zostanie wyświetlony wstrząsający dokument Skosztuj z kosza poświęcony marnotrawstwu żywności, ukazujący paradoks wyrzucania dobrego jedzenia w jednej części świata, podczas gdy w drugiej ludność wciąż umiera z głodu. Film przytacza statystyki, które świadczą o tym, że ponad połowa wyprodukowanej żywności idzie do śmietnika, nigdy nie trafiwszy do konsumentów. Na samych Wyspach rocznie wyrzuca się 484 miliony nieotwartych jogurtów, 1,6 milionów jabłek oraz 2,6 milionów kromek chleba. Jedzenie pochodzące z supermarketów, które przekroczyło podany na opakowaniu termin ważności (czy też się do niego zbliża), jest wyrzucane, choć może być jeszcze całkowicie użyteczne. Po debacie jak co tydzień odbędzie się set DJ-ski „Magazyn Glissando prezentuje”.

W sobotę odbędą się 2 projekty, 1 poświęcony słowu, 2 – muzyce. Pierwszy, „Akcje i reakcje” to działania Laboratorium Edukacji Twórczej CSW odbywające się między drzewami, między słowami. Twórcy programu, Janusz Byszewski i Maria Parczewska wykorzystując słowa uczą przełamywania stereotypów w działaniu i myśleniu. Efektem ich sobotniej aktywności będą instalacje w parku i na ulicach wokół CSW.

Drugi sobotni projekt to Opera Lata – plenerowa impreza w całości poświęcona muzyce. Wydarzenie jest kontynuacją zeszłorocznego „Przebudzenia lata” zorganizowanego dzięki współpracy EUNIC Warszawa i CSW Zamek Ujazdowski. Impreza dedykowana jest muzyce w każdym jej obliczu i wszystkiemu, co z nią związane – zarówno jej tworzeniu, jak i słuchaniu czy poznawaniu. Hasło „opera” traktowane jest nie w znaczeniu samego teatralnego spektaklu, ale spektakularnej syntezy sztuk, łączącej rozmaite elementy, często zaskakujące, niepokojące, czy nawet sprzeczne. Główną rolę w spektaklu odegrają filmy – zarówno te poświęcone muzyce, wykonawcom i instrumentom, jak i te, w których to sama muzyka gra główną rolę. Pokazane zostaną filmy dokumentalne, wideoklipy, animacje, a także muzyczne filmy bez muzyki. Ponadto warsztaty: taniec irlandzki, granie na tym, co zbędne i zużyte, warsztaty śpiewu, oraz specjalny warsztat dla dzieci i rodziców. Warsztaty przeznaczone są dla tych utalentowanych i dla tych, którym przysłowiowy „słoń nadepnął na ucho.”

W prawdziwej operze nie może zabraknąć chóru ani orkiestry. Na scenie wystąpią: Małe Instrumenty (PL), Alfredo Costa Monteiro (PT) i Anthony Chorale (NL). W finale solowe partie didżejskie wykonają DJ Disco Partizanti (PL) i DJ PM Misha (PT).