„Przystawka z kultury” o życiu wielkich aktorek

W czwartek, 13 czerwca autor bestsellerowej książki „Aktorki. Spotkania” oraz Izabela Kuna opowiedzą o karierach, sukcesach i porażkach wspaniałych aktorek. W kulturalnym menu znajdą się m.in. Jadwiga Smosarska, Meryl Streep, Nicole Kidman i Danuta Stenka. Znany krytyk odsłoni ich biografie i kariery. Bez upiększeń, bez pardonu, bez fikcji. |W czwartek, 13 czerwca autor bestsellerowej książki „Aktorki. Spotkania” oraz Izabela Kuna opowiedzą o karierach, sukcesach i porażkach wspaniałych aktorek. W kulturalnym menu znajdą się m.in. Jadwiga Smosarska, Meryl Streep, Nicole Kidman i Danuta Stenka. Znany krytyk odsłoni ich biografie i kariery. Bez upiększeń, bez pardonu, bez fikcji. |W czwartek, 13 czerwca autor bestsellerowej książki „Aktorki. Spotkania” oraz Izabela Kuna opowiedzą o karierach, sukcesach i porażkach wspaniałych aktorek. W kulturalnym menu znajdą się m.in. Jadwiga Smosarska, Meryl Streep, Nicole Kidman i Danuta Stenka. Znany krytyk odsłoni ich biografie i kariery. Bez upiększeń, bez pardonu, bez fikcji.

reklama

Damy i komediantki, królowe i dziewczyny z sąsiedztwa. Zabawne do łez, przebojowe, wyniosłe i enigmatyczne. Zapomniane i na nowo odkryte. Wielkie diwy przedwojennych scen teatralnych, ukochane twarze kina niemego. Gwiazdy Hollywood i najodważniejsze postaci polskiego teatru. Niezwykłe kobiety i uwielbiane aktorki będą bohaterkami wieczoru „Przystawka z kultury”.

Jadwiga Smosarska zagrała w 26 filmach i 40 spektaklach teatralnych – była jedną z największych gwiazd przedwojennych, a po 1939 r. nigdy już nie wystąpiła. Danuta Szaflarska gra do dziś, choć ma 98 lat i przez pół wieku nikt się o nią nie upominał. Meryl Streep nigdy nie zrobiła sobie przerwy i nadal otrzymuje najważniejsze hollywoodzkie angaże. Małgorzata Braunek porzuciła aktorstwo dla buddyzmu, zaś Audrey Hepburn – dla pracy charytatywnej. Goldie Hawn nigdy nie uwolniła się ze stereotypu komediantki, tak jak Nina Andrycz nigdy nie zrezygnowała z arystokratycznej maniery. Wszystkie mają za sobą wielkie role i kariery, ale ich życia potoczyły się według różnych scenariuszy.

Sukcesy przychodzą nagle: „Kładłam się spać jako debiutantka, a obudziłam jako gwiazda” – mówią niektóre. Sukcesy innych okazują się ulotne i gasną. Miłość widzów trwa latami, szybko przemija albo niespodzianie wraca. Popularność bywa ciężarem, talent – przeszkodą, a uroda – niewystarczającym atutem. Jedna rola katapultuje do sławy, inna strąca w zapomnienie. Każda aktorka jest inna.

Podczas wieczoru poświęconego damom filmu i teatru przyjrzymy się ich unikatowym życiorysom. Będziemy odkrywać zaskakujące zwroty w ich biografiach, dowiemy się o decyzjach, rolach i wydarzeniach, które zaważyły na ich karierach. Napiszemy też pięć różnych scenariuszy aktorskich losów. Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor ksiażek poprowadzi na zaplecze kobiecych karier i przeżyć, zaś aktorka Izabela Kuna opowie o własnych doświadczeniach i losach najważniejszych dla niej aktorek.

Powiemy o: Danucie Stence/Ewie Wiśniewskiej/Judi Dench/Julii Roberts/Annie Nehrebeckiej/Irenie Eichlerównie/Julianne Moore/Nicole Kidman/Irenie Kwiatkowskiej/Annie Dymnej & innych.

Podczas spotkania podane zostanie aktorskie menu – finezyjne przystawki z posmakiem kariery oraz wino. Udział w spotkaniu kosztuje 110 zł. Zapisy: przystawkazkultury@goculture.pl

Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny Spotkanie 13 : Wielkie aktorki. Życie bez scenariusza 13 czerwca 2013, godz. 19.00 Studio Bank, ul. Daniłowiczowska 18B

 

„Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny”, to retro rozrywka w nowoczesnym wydaniu i nowy pomysł na edukację kulturalną. Autorski program Go Culture – cykl kameralnych spotkań amatorów i entuzjastów z mistrzami oraz ekspertami – rozpoczął się w 2011 r. Każdy z wieczorów ma intrygujący temat i charyzmatycznego przewodnika. Dotychczas spotkania prowadzili m.in. krytyk filmowy Tomasz Raczek, pisarz Zygmunt Miłoszewski, dyrygent Łukasz Borowicz, projektantka Joanna Klimas i designer Tomek Rygalik. Rozmowom towarzyszą przystawki, inspirowane tematem wieczoru.

 

Przewodnikami spotkania będą Izabela Kuna i Łukasz Maciejewski

IzabelaKuna i üukasz Maciejewski _ a rchiwum prywatne Ł.Maciejewskiego

Izabela Kuna – aktorka teatralna i filmowa, ukończyła Wydziału Aktorski PWSFTviT w Łodzi, była związana z Teatrem Polskim i Narodowym w Warszawie. Na dużym ekranie wystąpiła m.in. w filmach: „Drogówka”, „Lejdis”, „33 sceny z życia”, „Supermarket”, „Śniadanie do łóżka” i „Miłość na wybiegu”. Główna rola w Teatrze TV w spektaklu „Łucja i jej dzieci” przyniosła jej Grand Prix dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu „Dwa Teatry” w 2004 r.

Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, współpracuje m.in. z „Teatrem”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Dialogiem”, TVP Kultura i Filmwebem. Ekspert telewizji HBO Europe oraz PISF, członek FIPRESCI – Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów. Autor i współautor kilkudziesięciu książek, m.in. opublikowanych w 2012 r.: wywiadu-rzeki z Jerzym Radziwiłowiczem „Wszystko jest lekko dziwne” oraz bestsellerowego zbioru esejów „Aktorki. Spotkania” poświęconego najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru.

Menu spotkania przygotuje Aleksander Baron

Doświadczenie w świecie gastronomii zdobywał w Szkocji i na Karaibach. Po powrocie do kraju był szefem kuchni w warszawskiej restauracji Nowy Wspaniały Świat. Zamiłowaniem do polskich potraw dzieli się z klientami Solca proponując im coraz to nowe, pomysłowe dania, bazujące na dobrze wszystkim znanej rodzimej tradycji kulinarnej. Aleksander Baron ma zacięcie artystyczne – jest także absolwentem wydziału rzeźby ASP, studiował historię sztuki. Dlatego potrawy wychodzące spod jego palców przypominają dzieła sztuki.

      Zapisy i szczegóły: www.przystawkazkultury.pl oraz www.goculture.pl