1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

Smaczne Ujęcie: domowe studio

Smaczne Ujęcie, Anna Dobrowolańka
Smaczne Ujęcie, Anna Dobrowolańka
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?|Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną, pierwszym miejscem, w którym będziemy uwieczniać swoje potrawy ,stanie się zapewne kuchnia. Jeśli jest to słoneczne pomieszczenie, łatwiej uzyskamy dobry efekt. Co zrobić jednak, gdy warunki nie są tak sprzyjające?

O jakiej porze dnia fotografować? Wykonując zdjęcia w domu, starajmy się wybierać godziny poranne lub popołudniowe, kiedy promienie słoneczne nie są bardzo intensywne. Pozwoli to uniknąć bardzo ostrego światła, którego konsekwencjami mogą stać się wyraźne cienie na fotografii. Ja najbardziej lubię fotografować o poranku, kiedy światło jest bardzo czyste i jasne, ale to kwestia indywidualna i powinna wynikać z osobistych doświadczeń. Statyw Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza i za oknem jest szaro, a zależny nam udanym ujęciu, musimy dobrać odpowiednie parametry aparatu min. wydłużyć czas naświetlania. Aby zdjęcie nie było poruszone, z pomocą przyjdzie nam statyw, który powinien być przede wszystkim stabilny. Producenci oferuję szereg nowoczesnych i drogich konstrukcji z lekkich materiałów, ja jednak wolę tradycyjne, cięższe statywy zapewniające dużą stabilizację. Manipulowanie naturalnym oświetleniem Aby umiejętnie fotografować w domowych warunkach, ważne jest umiejętne rozpoznawanie oświetlenia. Światło padające przez okno jest najczęściej ostre, uwydatniające cienie i kontrast. Aby działało na naszą korzyść, warto użyć blend, które odbiją i zmiękczą światło. Dostępne na rynku blendy mają różne wielkości, kształty i kolory. Ich wielkość zależy od sceny, jaką będziemy fotografować – jeżeli kadr jest niewielki, możemy użyć sztywnej tektury, jeżeli jednak fotografujemy większe powierzchnie blenda powinna być proporcjonalnie większa. Na początku odradzam inwestowanie w drogie akcesoria, wystarczy brystol usztywniony listewką, Kolory blend pozwalają nam na uzyskanie odpowiedniej kolorystyki kadru:

  • Biała da nam naturalny odcień.
  • Srebrna nada metaliczną i chłodną barwę.
  • Złota nada cieplejszy odcień.
  • Czarna podbije kontrast fotografowanej sceny i uwydatni cienie.
Dyfuzor, służy do zmiękczania światła (ustawiamy go przed obiektem, doskonale zastąpi go kuchenna firanka). Ustawienie blendy zależy od tego pod jakim kątem chcemy odbić świtało,  ja najczęściej używam  białej blendy ustawionej vis à vis okna. Zachęcam was do częstych ćwiczeń i eksperymentów w waszym domowym studio.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze