Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Świąteczne smaki na świecie

fot.123rf
15 grudnia 2015 in Kuchnia by redakcja
Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie. Świąteczne przesłanie od wieków pozostaje bez zmian, a tradycje kulinarne kultywowane w różnych częściach świata to źródło inspiracji, kolorów, smaków i aromatów.

Co króluje na stole?

Stare przysłowie mawia: „Co kraj, to obyczaj”. Powiedzenie to sprawdza się także, gdy zechcemy wziąć pod lupę kulinarne zwyczaje mieszkańców różnych regionów świata. Choć wielu Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez karpia, istnieją narody, dla których świetnie przyrządzona ryba nie stanowi głównego dania wieczoru. W Australii prym wiedzie… nadziewany indyk! Duńczycy zajadają się na Wigilię gęsiną, faszerowaną suszonymi śliwkami i pieczoną kaczką – ich tradycja nie zobowiązuje do powstrzymywania się tego dnia od potraw mięsnych. W Portugalii króluje bacalhau de consoada, czyli dorsz wigilijny, a w Meksyku – zupa rybna z mięsnymi knedlami.

Słodkie strony świata

Każde państwo posiada także własną kulinarną tradycję związaną ze świątecznymi deserami. Istnieją kraje, w których tajemniczym składnikiem pieczonych ciast – podobnie jak w Polsce – jest mak. Nasi sąsiedzi, Słowacy, przygotowują struclę z orzechami i makiem. W Wielkiej Brytanii słodki deser to słynny pudding, na Malcie – pieczony makaron z kruchym ciastem. W Grecji smakuje melomakarona, czyli ciasteczka nadziewane orzechami. Wspomniani już wcześniej Duńczycy z niecierpliwością czekają na słodkości – w ich deserze ukryty jest migdał. Szczęściarz, który go odnajdzie, otrzymuje specjalny podarunek.

Najsmaczniej, czyli… domowo!

Co ważne, podczas Świąt najbardziej cenimy domowe smaki – niezależnie od miejsca na ziemi, szczególnie cienimy samodzielne przygotowanie ciasta na makaron z mielonym makiem, własnoręcznie skomponowane nadzienia do wypieków czy idealnie poszatkowaną sałatkę jarzynową. Zarówno w przygotowaniu tradycyjnych polskich potraw, jak i dań inspirowanych smakami z całego świata, warto skorzystać z pomocy rodziny oraz… kuchennego asystenta.

Źródło: Electrolux


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI