Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
15 grudnia 2015 in Kuchnia by redakcja

Świąteczne smaki na świecie

Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie. Świąteczne przesłanie od wieków pozostaje bez zmian, a tradycje kulinarne kultywowane w różnych częściach świata to źródło inspiracji, kolorów, smaków i aromatów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Co króluje na stole?

Stare przysłowie mawia: „Co kraj, to obyczaj”. Powiedzenie to sprawdza się także, gdy zechcemy wziąć pod lupę kulinarne zwyczaje mieszkańców różnych regionów świata. Choć wielu Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez karpia, istnieją narody, dla których świetnie przyrządzona ryba nie stanowi głównego dania wieczoru. W Australii prym wiedzie… nadziewany indyk! Duńczycy zajadają się na Wigilię gęsiną, faszerowaną suszonymi śliwkami i pieczoną kaczką – ich tradycja nie zobowiązuje do powstrzymywania się tego dnia od potraw mięsnych. W Portugalii króluje bacalhau de consoada, czyli dorsz wigilijny, a w Meksyku – zupa rybna z mięsnymi knedlami.

Słodkie strony świata

Każde państwo posiada także własną kulinarną tradycję związaną ze świątecznymi deserami. Istnieją kraje, w których tajemniczym składnikiem pieczonych ciast – podobnie jak w Polsce – jest mak. Nasi sąsiedzi, Słowacy, przygotowują struclę z orzechami i makiem. W Wielkiej Brytanii słodki deser to słynny pudding, na Malcie – pieczony makaron z kruchym ciastem. W Grecji smakuje melomakarona, czyli ciasteczka nadziewane orzechami. Wspomniani już wcześniej Duńczycy z niecierpliwością czekają na słodkości – w ich deserze ukryty jest migdał. Szczęściarz, który go odnajdzie, otrzymuje specjalny podarunek.

Najsmaczniej, czyli… domowo!

Co ważne, podczas Świąt najbardziej cenimy domowe smaki – niezależnie od miejsca na ziemi, szczególnie cienimy samodzielne przygotowanie ciasta na makaron z mielonym makiem, własnoręcznie skomponowane nadzienia do wypieków czy idealnie poszatkowaną sałatkę jarzynową. Zarówno w przygotowaniu tradycyjnych polskich potraw, jak i dań inspirowanych smakami z całego świata, warto skorzystać z pomocy rodziny oraz… kuchennego asystenta.

Źródło: Electrolux


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI