Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
17 grudnia 2015 in Psychologia by Edyta Walęciak-Skórka

10 sprawdzonych zasad urzeczywistniania marzeń. Zasada 4: Zbuduj silną motywację

W internecie krąży rysunek mężczyzny modlącego się do Boga: „Boże spraw proszę, żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce”. Jak często identyfikujesz się z tym człowiekiem? Jak często pomimo wytyczonego celu oddajesz się lenistwu?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czy zastanawiałaś się dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn odwlekania zwanego też prokrastynacją jest wiele. Jedną z nich są lęki. Może to być np. lęk przed porażką: że się nie uda tego zrobić, ale także lęk przed sukcesem: że odniosę sukces i np. wzbudzę zazdrość. Może pojawić się lęk przed intymnością: że oddalę się od najbliższych, bezradnością: że stracę kontrolę lub przed izolacją: że przestaną się o mnie troszczyć.

Oprócz lęków hamulec włącza zbyt mała motywacja. Sama przerabiałam to wiele razy i dziś wiem, że jeśli nie rozpalę potężnego ognia motywacji, to prokrastynacja nie spłonie. A dopóki nie spłonie, znajdę wymówki, by opóźniać lub unikać działania.

Co więc należy zrobić?

Po pierwsze zrozumieć po co to robisz. Uświadom sobie co dzięki temu celowi osiągniesz, kim się staniesz i jak się z tym będziesz czuć. Najprościej można się o tym przekonać zmieniając perspektywę czasu.

Weź czystą kartkę papieru i połóż na podłodze. Ta kartka to projekcja przyszłości. To synonim miejsca gdzie zrealizowałaś swój cel. Stań teraz na nią i wejdź w ten stan. Zobacz dokładnie oczami wyobraźni, co jest wokół Ciebie. Rozejrzyj się dokładnie i opisz wszystko co widzisz i słyszysz. Teraz zwróć uwagę na siebie. Co robisz, jak wyglądasz, w co jesteś ubrana. Spójrz na swoją twarz i opisz co widzisz. Następnie skieruj swoją uważność do środka. Z precyzją opowiedz co czujesz.

To proste doświadczenie pozwoli Ci uwierzyć, że możesz tego dokonać i da Ci odpowiedź na dwa kluczowe pytania: na ile wybrany przez Ciebie cel jest dla Ciebie dobry i na ile wybrany przez Ciebie cel jest dla Ciebie ważny. A co najistotniejsze – o ile stan, w który wejdziesz, będzie dla Ciebie WOW – da Ci potężną motywację do działania.

Tekst: Edyta Walęciak-Skórka trenerka biznesu i rozwoju osobistego, life & business coach

biogram i książki autorki


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI