Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

10 sprawdzonych zasad urzeczywistniania marzeń. Zasada 4: Zbuduj silną motywację

fot.123rf
17 grudnia 2015 in Psychologia by Edyta Walęciak-Skórka
W internecie krąży rysunek mężczyzny modlącego się do Boga: „Boże spraw proszę, żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce”. Jak często identyfikujesz się z tym człowiekiem? Jak często pomimo wytyczonego celu oddajesz się lenistwu?

Czy zastanawiałaś się dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn odwlekania zwanego też prokrastynacją jest wiele. Jedną z nich są lęki. Może to być np. lęk przed porażką: że się nie uda tego zrobić, ale także lęk przed sukcesem: że odniosę sukces i np. wzbudzę zazdrość. Może pojawić się lęk przed intymnością: że oddalę się od najbliższych, bezradnością: że stracę kontrolę lub przed izolacją: że przestaną się o mnie troszczyć.

Oprócz lęków hamulec włącza zbyt mała motywacja. Sama przerabiałam to wiele razy i dziś wiem, że jeśli nie rozpalę potężnego ognia motywacji, to prokrastynacja nie spłonie. A dopóki nie spłonie, znajdę wymówki, by opóźniać lub unikać działania.

Co więc należy zrobić?

Po pierwsze zrozumieć po co to robisz. Uświadom sobie co dzięki temu celowi osiągniesz, kim się staniesz i jak się z tym będziesz czuć. Najprościej można się o tym przekonać zmieniając perspektywę czasu.

Weź czystą kartkę papieru i połóż na podłodze. Ta kartka to projekcja przyszłości. To synonim miejsca gdzie zrealizowałaś swój cel. Stań teraz na nią i wejdź w ten stan. Zobacz dokładnie oczami wyobraźni, co jest wokół Ciebie. Rozejrzyj się dokładnie i opisz wszystko co widzisz i słyszysz. Teraz zwróć uwagę na siebie. Co robisz, jak wyglądasz, w co jesteś ubrana. Spójrz na swoją twarz i opisz co widzisz. Następnie skieruj swoją uważność do środka. Z precyzją opowiedz co czujesz.

To proste doświadczenie pozwoli Ci uwierzyć, że możesz tego dokonać i da Ci odpowiedź na dwa kluczowe pytania: na ile wybrany przez Ciebie cel jest dla Ciebie dobry i na ile wybrany przez Ciebie cel jest dla Ciebie ważny. A co najistotniejsze – o ile stan, w który wejdziesz, będzie dla Ciebie WOW – da Ci potężną motywację do działania.

Tekst: Edyta Walęciak-Skórka trenerka biznesu i rozwoju osobistego, life & business coach

biogram i książki autorki


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI