Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
31 marca 2015 in Psychologia by Kamila Kubiak

12 kroków do spełnienia marzeń. Krok 1: dobrze opracuj cel!

Z cyklu „Jak zjeść słonia w całości?”: Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli określ swój cel.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Od momentu, gdy stworzyłam ChouChou, coraz więcej osób pyta o to, jak udaje mi się realizować swoje marzenia? Wydaje mi się, że przed zgłębieniem tajników coachingu robiłam to całkiem nieświadomie. Siłą własnej woli oraz chęcią posiadania czegoś za wszelką cenę, zawsze realizowałam upragniony cel. Zabawne, że po raz pierwszy stało się to, kiedy jako siedmiolatka marzyłam o lalce Barbie, a moich rodziców nie było na nią stać. Powiedzieli mi jednak, że jeżeli sama zdobędę pieniądze, to będę mogła ją kupić. Wydaje się niemożliwe, żeby dziecko w czasach głębokiej komuny zarobiło całe siedem dolarów? A jednak. Dziś nie pamiętam już dokładnie, kto podsunął mi pomysł zbierania i oddawania butelek do skupu. W pamięci pozostał mi jedynie garaż taty, wypełniony pustymi butelkami. Udało mi się uzbierać wymarzoną kwotę, którą tata, oczywiście nielegalnie, wymienił na dolary u tak zwanego cinkciarza, czyli handlarza walutą. Lalkę mam do dziś i jest dla mnie ważnym symbolem tego, że marzenia nie mają granic. Jeśli się czegoś prawdziwie pragnie, to można to mieć.

Dzisiaj, będąc bogatszą o własne doświadczenia i wiedzę merytoryczną nabytą dzięki coachingowi, chętnie podzielę się z Wami moją metodą na realizowanie marzeń.

Proponuję zacząć od dokładnego określenia swojego marzenia i zamienienia go w konkretny cel, który jest bardziej mierzalny i możliwy do określenia w czasie. Warto jednak dokładnie upewnić się, czego się pragnie. Jak wiadomo, nic nie dzieje się samo i musimy ciężko pracować, by to osiągnąć. Dlatego niezwykle ważne jest, aby marzenie było czymś więcej, niż tylko chwilową zachcianką. Jeżeli nie jesteś pewna, zwyczajnie daj sobie czas, np. miesiąc, na utwierdzenie się w przekonaniu, że to dobry wybór. Jeżeli w tym czasie, każdego dnia, stojąc przed lustrem, zadasz sobie pytanie: „Czy to jest to, czego chcę?”, a odpowiedź niezmiennie będzie brzmiała twierdząco, wówczas zabierz się do działania. Obserwuj przy tym bacznie, co dzieje się wokół Ciebie. Szukaj szans i zagrożeń, jakie znienacka pojawiają się na Twojej drodze. Świat bowiem zawsze daje nam sygnały. Trzeba tylko je dostrzec i właściwie odczytać. Właśnie ta nasza wewnętrzna pewność, „że TO jest TO”, pozwoli je przezwyciężyć.

Pamiętaj, że w osiąganiu szczytu napotkasz wiele trudnych chwil i przeciwności, dlatego jeśli cel będzie się zmieniał wraz ze zmianą pogody lub nastroju, nic z tego nie wyjdzie.

Mając już pewność, czego rzeczywiście pragniesz, zamień swoje marzenie na cel. Jaka jest różnica? Według mnie polega ona przede wszystkim na mocy słowa. Marzenie kojarzy się nam z czymś ulotnym, wręcz sennym. Cel natomiast jest konkretnym zadaniem, możliwym do osiągnięcia w określonym czasie. Proponuję Ci zrobienie sobie takiego testu. Wypowiedz na głos zdanie: „Marzę o…”, a następnie: „Moim celem jest…” Które z tych dwóch zdań jest dla Ciebie silniejsze?

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI