Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

mat. pras. Akademii Przyszłości
mat. pras. Akademii Przyszłości
10 grudnia 2014 in Psychologia by redakcja

5 sposobów na to jak pomagać innym, nie krzywdząc ich

- Mądrość i odpowiedzialność pomagania jest szczególnie ważna, ponieważ żyjemy w rzeczywistości, w której dobre intencje to za mało. Pomoc pozorna - bezrefleksyjne przekazywanie pieniędzy, wsparcie tylko dlatego, że ktoś prosi - często przynosi więcej szkód niż pożytku - mówi Konrad Kruczkowski, autor Halo Ziemia - bloga roku 2013.

Podwarszawska sypialnia. Duże domy, zadbane trawniki, drogie samochody. Wysokie szpalery żywopłotów szczelnie oddzielają od siebie sąsiadów. Mocno zapracowani dyrektorzy i prezesi wymieniają kurtuazyjne „dzień dobry”. Na tym kończą się ich relacje. Aż do pewnego listopadowego, zimnego wieczora, kiedy w każdym domu przy Kwiatowej odzywa się dzwonek do drzwi.

Anna. Więcej radości jest w dawaniu

„Dobry wieczór, jestem państwa sąsiadką. Żółty dom, 2 białe psy. Czy mogłabym zająć chwilę ?” – Anna odwiedziła wszystkie 11 domów przy swojej ulicy. Zapukała do obcych ludzi, żeby zapytać, czy zrobią razem z nią SZLACHETNĄ PACZKĘ dla jednej z potrzebujących rodzin. Najpierw była wolontariuszką, potem postanowiła zostać też darczyńcą. – Nie wiem kto był bardziej zaskoczony – ja, że to zrobiłam, czy moi sąsiedzi – śmieje się dzisiaj. – W ten sposób poznałam wszystkich z mojej ulicy. I wszyscy zaangażowali się w Paczkę – dodaje. Jedni przekazali pieniądze, inni robili zakupy, jeszcze inni zajęli się pakowaniem i transportem.

Pierwszy raz zrobili to 4 lata temu. Teraz to ich coroczna tradycja: – Już w październiku sąsiedzi pytają kiedy zacznę zbierać na Paczkę. Nazywamy się „Dream Team Kwiatowa Street” – uśmiecha się Anna. Najmłodsi z nich są koło czterdziestki, najstarsi po siedemdziesiątce, a już za chwilę dołączy do nich kolejne pokolenie 18+. – Paczka stała się pretekstem do budowania sąsiedzkich relacji – podsumowuje Anna. – Nawet zaowocowała pierwszą w historii „ulicznicą”, czyli letnim spotkaniem na ulicy, takim z grillem i paleniem ogniska.

Radek. Pomaganie jest jak motor

mat. pras. Akademii Przyszłości

Gdy Radek wpadł na ten „szalony” pomysł, był nowy w firmie. – Czy zapracowani ludzie z dużej korporacji, będą mieli chęci i czas, żeby pomóc komuś biednemu? Czy te światy mogą się połączyć? – zastanawiał się zanim wysłał maila z tytułem „Zróbcie ze mną SZLACHETNĄ PACZKĘ”. Zaczęli kilka lat temu. W pierwszą Paczkę zaangażowało się 20 osób, pomogli 1 rodzinie. Teraz angażują się setki pracowników. Rok temu przygotowali pomoc aż dla 4 rodzin.

W firmie podejście do przygotowania Paczki jest projektowe. Planowanie, cele, podział zadań, realizacja. I radość z sukcesu. Radkowi w organizacji pomaga cały zespół: Monika, Emilia i Kuba. – Z roku na rok byliśmy coraz lepiej zorganizowani – opowiada Radek. Plakaty na drzwiach, ogłoszenia w kuchni, mailingi. Na każdym piętrze ciasta pieczone przez ochotników – częstujesz się, wrzucasz pieniądze do „paczkowej skarbonki”. Dziewczyny z księgowości wymyśliły nawet licytację voucherów na rozliczenie PIT- ów za pracownika.

– Czuję, że zwyczajnie nie mam prawa zasłaniać się brakiem czasu – opowiada Emilia, która z Radkiem organizuje Paczkę. – SZLACHETNA PACZKA przypomina o tym, że radość innych jest największą nagrodą. Nagrodą, która rekompensuje każdy trud.

Teraz masz możliwość mądrego pomagania na wiele sposobów:

Wybierz dziecko i wspieraj je w najważniejszych chwilach życia

Wybierz SZLACHETNĄ PACZKĘ i bądź z nią przez cały rok

Wybierz rodzinę w potrzebie i przygotuj dedykowaną pomoc

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI