1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Alfabet pozytywnych emocji – P jak PESYMIZM

123rf.com
123rf.com
P jak PESYMIZM – z łacińskiego pessimus – najgorszy – postawa wyrażająca się w skłonności do dostrzegania tylko ujemnych stron życia, negatywnej oceny rzeczywistości oraz przyszłości. Przeciwieństwem pesymizmu jest optymizm.

Jako filozoficzna postawa wobec świata pesymizm pojawia się w szkole cyrenejskiej w V w. p.n.e. jako przeciwieństwo hedonizmu. Pesymizm to także pogląd, który charakteryzuje brak wiary w przyszłość, w postęp społeczny, w celowość życia i jego wartości.

Nas jednak interesuje pesymizm psychologiczny, czyli nastrój lub emocjonalna skłonność do dopatrywania się wszędzie przejawów lub zapowiedzi zła, z którymi wiąże się stosunek do świata nacechowany lękiem i poczuciem bezsilności.

Jak powiedział Oscar Wilde, „Pesymista to ktoś, kto postawiony przed wyborem z dwojga złego - wybiera oba".

Rosnące grono badaczy sugeruje, że związek między nastawieniem do życia a zdrowiem jest ogromny.

Czy jesteś jednym z tych, którzy dostrzegają jasne strony życia, a Twoja szklanka jest do połowy pełna? A może należysz do tych, którzy zmagają się z życiem, dookoła nich roztacza się mgła, a ich szklanka jest do połowy pusta?

</a>

To, do którego obozu należysz, może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia. Naukowcy sugerują, że pesymistyczne spojrzenie na świat może osłabić system immunologiczny, prowadzić do choroby serca, a nawet wcześniejszej śmierci. Wyniki badań zostały zaprezentowane na corocznym zjeździe American Academy of Neurology. Podkreślano, że nie wskazują one na przyczyny chorób, ale na związek z nimi. Może być tak, że pesymistyczne nastawienie prowadzi do niepokoju, który zakłóca poziom hormonów odpowiedzialnych za stres lub w inny sposób niszczy system endokrynologiczny i nerwowy organizmu.

Negatywne nastawienie jest szkodliwe nie tylko dla organizmu. Odpowiada także za efektywność naszych działań. Kiedy bowiem pesymista natyka się na sytuację stresującą nie radzi sobie z nią równie dobrze jak optymista, który postrzega stres jako wyzwanie i wychodzi mu naprzeciw. Pesymista czuje się prześladowany i poddaje się, więc stres u niego narasta.

Jak sobie z tym radzić?

Kiedy złapiesz się na tym, że budujesz czarny pesymistyczny scenariusz jakiejś sytuacji:

  1. Wsłuchaj się w swój monolog wewnętrzny i zapisz sformułowania, które pojawiają się w twojej głowie.            
  2. Zracjonalizuj je i przeformułuj na pozytywne.                                                                                       
Przykład:                         
  1. Nie zdam tego egzaminu… nie ma sensu nawet próbować…              
  2. Moja wiedza jest nieźle ugruntowana…. Mam przynajmniej 50% szans na sukces…              
Pamiętaj o ćwiczeniach oddechowych z poprzednich odcinków alfabetu emocji. Bycie obecnym i skoncentrowanym w wielkim stopniu uwalnia od stresu.

Czytaj

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze