Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

9738504_m
29 maja 2014 in Psychologia by Joanna Godecka

Alfabet pozytywnych emocji – O jak OPTYMIZM

O jak OPTYMIZM – z łacińskiego optimum: najlepiej – podkreśla stosunek do życia, w którym świat postrzegamy przede wszystkim jako pozytywne miejsce, jako coś dobrego. Optymiści generalnie postrzegają ludzi i zdarzenia jako dobre. Mają tak zwany pozytywny stosunek do życia, wierząc w to, iż rzeczy z czasem ułożą się poprawnie. Tyle wikipedia. A jak jest w życiu?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Według przeprowadzonego wiosna sondażu na zlecenie dziennika „The Guardian” Polacy są bardzo konserwatywni obyczajowo, ale mają pozytywny stosunek do świata. Czyli podobno jesteśmy optymistami.

Optymizm, czyli skłonność do pozytywnego myślenia to bardzo skuteczna droga do osiągania sukcesów. Człowiek, który wierzy w dobre rozwiązania, jest o wiele bardziej skuteczny w działaniu od autora czarnych scenariuszy. To działa jak samospełniająca się przepowiednia. Zjawisko polegające na tym, że określone oczekiwania w stosunku do pewnych zachowań lub zdarzeń wpływają na te zachowania lub zdarzenia w sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań.

Jak powiedział Henry Ford: „Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację”.

Psychologowie dowodzą, że nasze poczucie szczęścia w życiu jest bardziej zależne od stosunku do niego niż realnie zachodzących wydarzeń. To oznacza, że optymizm i pozytywne myślenie ma nań większy wpływ niż na przykład wygrana w toto lotka. Amerykański psycholog profesor Martin Seligman ze swoimi współpracownikami prowadził długoletnie badania na grupie osób skrajnie nieszczęśliwych, jednak jego celem było odkrycie recepty na szczęście. Pierwszym medykamentem na liście 120 – okazały się pozytywne emocje.

Dlatego warto zapamiętać te słowa:

  • Uważaj na swoje myśli, stają się słowami.
  • Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.
  • Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami.
  • Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem.
  • Uważaj na swój charakter, on staje się Twoim losem.”
Joanna Godecka

Joanna Godecka, lifecoach

Ćwiczenie

Jeśli chcesz poprawić swój optymizm, weź duży karton i namaluj na nim lub wyklej swoją „aleję sławy” – wszystko co przypomina Ci swoje sukcesy, to wszystko z czego jesteś dumna, zadowolona, co sprawia Ci przyjemność.

Możesz to opatrzeć podpisami np. oto ja w cadillacu na Bulwarze Zachodzącego Słońca 🙂 albo oto nowa ja 6 kilo mniej itp.

Powieś w widocznym miejscu …

Czytaj blog Joanny Godeckiej.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI