Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
4 sierpnia 2014 in Psychologia by Joanna Godecka

Alfabet pozytywnych emocji – P jak PEWNOŚĆ

Rzecz jasna, na myśli mam pewność siebie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Trudno znaleźć jej jednoznaczną definicję, ale podobają mi się słowa włoskiej pisarki Melanii Mazzucco: „Nie wstydzić się siebie – oto prawdziwa wolność”.

Jak się jednak okazuje, pewność siebie to w naszych czasach towar deficytowy. Choć to jedna z kluczowych cech ludzi sukcesu, coraz więcej osób ma z nią wielki problem. Mówią, że unikają kontaktów z ludźmi, są nieśmiali, boją się wystąpień publicznych. W większości przypadków ten strach jest bezużyteczny i nieracjonalny.

  • Ile razy bałaś się jakiegoś egzaminu lub spotkania z nową osobą?
  • Co dał Ci ten strach?
  • Czy nie uważasz, że znacznie lepiej wypadłabyś w tych sytuacjach,  gdybyś była spokojna i pewna siebie?
  • Chcesz spełnić swoje marzenia? Wielkie osiągnięcia potrzebują odważnego działania. Jeśli chcesz odważnie działać, musisz być pewna siebie.

Proste…? Dlaczego więc takie trudne?

Kiedy jest się małym dzieckiem, problem z pewnością siebie nie istnieje. W innym wypadku nikt nie nauczyłby  się chodzić, zrażony wieloma upadkami.

Joanna Godecka

Joanna Godecka, lifecoach

Potem jednak zaczyna się proces wychowania, wpadasz w system edukacyjny, porównujesz się z rówieśnikami. Potem pierwsza praca, pierwszy miłosny zawód, pierwsza porażka, potem kolejne…

I tak krok po kroku przejmujesz opinie, które wypowiadają o Tobie inni, ich oceny stają się Twoimi, a słowa krytyki budują Twe przekonania o Tobie i Twoich możliwościach.

Rozejrzyj się – ile potencjału twórczego wielu osób z Twego otoczenia legło pod gruzami utraty poczucia własnej wartości. A może Ty sama robisz to swoim dzieciom?

Puenta?

Mocne słowa australijskiego pisarza Johna Flanagana: „Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością” .

A oto proste ćwiczenie, które pomoże Ci stać się bardziej pewną siebie.

  • Usiądź wygodnie, zamknij oczy, rozluźnij się i weź dwadzieścia oddechów ( cztery normalne,  piąty jak najgłębszy i tak cztery razy ).
  • Następnie wyobraź sobie sytuację, w której najmocniej odczuwasz brak pewności siebie ( może to chwile, w których musisz zabrać głos publicznie, albo wejście do pokoju pełnego nieznanych osób ) –  nieważne, jaka to jest sytuacja.
  • Poczuj emocje, jakie Ci wtedy towarzyszą – napięcie, lęk, chęć ucieczki. W których miejscachw ciele zbierają się największe napięcia i jak je czujesz? Czy to jest ucisk, ciężar, sztywność?
  • Niczego nie oceniaj, nie stawiaj oporu, nie myśl jak uwolnić się od tych niechcianych uczuć. Po prostu pobądź z nimi, powiedz sobie:„pozwalam sobie tak się czuć”.
  • Jeśli okaże się, że napięcie mija, a Ty czujesz się lepiej – powtarzaj to ćwiczenie i stosuj je w sytuacjach, które Cię stresują.

Czytaj blog Joanny Godeckiej.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI