Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
17 lipca 2014 in Psychologia by Joanna Godecka

Alfabet pozytywnych emocji – P jak POKORA

P jak POKORA – cnota moralna, która w ogólnym rozumieniu polega na uznaniu własnej ograniczoności, niewywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami. Brzmi dobrze, ale posłuchajcie...

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

„Jeśli złapiesz się na tym, że jesteś skromna, pokorna, uniżona, skończ z tym nonsensem  natychmiast. Zacznij z powrotem wierzyć, że jesteś świetną laską. Koniec kropka. Sprawa zamknięta. Jeśli innym nie podoba się twoja pewność siebie, to ich problem. Dlaczego? Bo zawsze chodzi przede wszystkim o Ciebie. Dlatego.” Oto cytat z książki Sherry Argov autorki bestsellerowych poradników dla kobiet.

No właśnie… Gdy słyszymy słowo pokora, to nie zawsze mamy dobre skojarzenia, bo wiążemy to ze słowem upokorzenie. A to nie to samo. Pokora to jest prawda, która wyzwala. Jak mówi znany holenderski psychiatra, Gerard van den Aardweg: „Pokora jest warunkiem uzyskania dojrzałości duchowej oraz psychicznej”

Joanna Godecka

Joanna Godecka, lifecoach

A oto fragment wypowiedzi Wojciecha Eichelbergera, wybitnego psychoterapeuty: „Chcieliśmy zrehabilitować to słowo i cnotę charakteru, która za nim stoi. Jest bowiem opacznie rozumiana jako przeżywanie życia na klęczkach i uległość wobec malowanych autorytetów, powszechnych przekonań, mód. Obrzydzono ludziom pokorę, czyniąc z niej narzędzie wymuszania posłuszeństwa wobec władzy, dogmatów obyczaju, ideologii czy religii. Tymczasem najwięksi nauczyciele ludzkości: Budda, Mojżesz, Chrystus, Mahomet, reprezentowali tę prawdziwą pokorę, pokorę wobec świadectwa zmysłów, serca, ducha i rozumu, która dla ich współczesnych czyniła z nich groźnych buntowników i reformatorów niecofających się przed żadnymi pytaniami czy zmianami”.

Co na ten temat Wikipedia? „Pokora jest bardziej stanem ducha, postawą życiową wyrażającą nasze przekonanie na temat otaczającego nas świata i istot go zamieszkujących. Może stanowić punkt odniesienia do naszych działań lub przemyśleń a w rozumieniu psychologicznym dawać oparcie. Jestem pokorny, a zatem uznaję, że wszyscy ludzie są równi. I podlegają tym samym prawom”.

Na koniec Agata Christie: „Może człowiek staje się szaleńcem, kiedy próbuje odgrywać rolę Boga. Pokora pozwala zachować i rozum i człowieczeństwo”.

Czy masz w sobie pokorę, rozumianą we właściwy sposób?

Odpowiedz na następujące pytania:

  • czy czujesz, że jesteś częścią „większej całości”, że Twoje myśli, słowa i działania mają wpływ na innych?
  • czy potrafisz odnieść się siebie samego i swoich poglądów ze zdrowym dystansem?
  • czy cieszysz się, kiedy uczysz się nowych rzeczy?
  • czy pozwalasz sobie na komfort zmiany poglądów, gdy padną przekonujące argumenty?
  • czy, gdy popełnisz błąd, doceniasz lekcję, jaką Ci to dało?

Czytaj blog Joanny Godeckiej.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI