Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
13 września 2015 in Psychologia by Marta Wołowska-Ciaś

Asertywność przez ciało

Asertywność to poczucie siebie, swojego ciała, znajomość swoich granic i potrzeb, świadomość swoich uczuć, myśli i zachowania.To nie tylko umiejętność mówienia „NIE”, to także umiejętność mówienia „TAK”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Asertywność to określony sposób myślenia, doświadczania siebie i innych oraz określone zasady zachowania. Niestety znajomość technik asertywności to nie wszystko. Zdarza się bowiem, że w momencie silnych emocji, kiedy wymiana zdań dotyczy ważnych dla nas kwestii lub dzieje się z ważnymi dla nas osobami, umyka nam cała wiedza na temat asertywnego zachowania i działamy nawykowo: wycofujemy się, obrażamy, stajemy się agresywni, rezygnujemy z siebie lub stajemy się ulegli.

Świadomość ciała

Świadomość siebie zaczyna się od świadomości własnego ciała. Czy wiem, jak to jest „stanąć na własnych nogach”, poczuć swoje stopy, kontakt z ziemią, zastanowić się, jak i czy dbam o swoje stopy, łydki, kolana? Być może nie uświadamiam sobie na co dzień, co powiedziałyby do mnie moje nogi, gdyby mogły mówić: może są zbyt napięte, by czuć cokolwiek, może zbyt zmęczone?

Co oznacza doświadczenie swoich granic, czym jest moja strefa komfortu? Jak to jest jej bronić, a jak wyjść poza nią? Czy mam świadomość granic innych osób? Jak wchodzę w pole drugiej osoby, na ile pozwalam przekroczyć swoje? Jakie uczucie to we mnie wzbudza? Być może boję się, gdy ktoś podchodzi zbyt blisko, ale nic z tym nie robię, czuję się jakby zamrożona, bez ruchu i energii. Może ludzie odsuwają się ode mnie, nie chcą ze mną kontaktu, bo to ja mam tendencję podchodzić zbyt blisko? Czy wiem o swoich napięciach w ciele? Gdzie się zaznaczają, czy są widoczne dla innych. Czy zdaję sobie sprawę, jakich uczuć doświadcza mój rozmówca w kontakcie ze mną?

Uświadomienie sobie zablokowanych emocji w ciele to początek drogi do poznania siebie. Wierzę, że dzięki samoświadomości mamy możliwość wyboru swojego zachowania, a tym właśnie nazywam asertywność.

Pytanie o spokój

Jak często doświadczasz uczucia spokoju, odpoczynku? Jak odczuwasz to w swoim ciele? Czy zwykle bywasz napięta, krzykliwa, zestresowana, ludzie mówią o tobie „wulkan energii”, czy może raczej jesteś „oazą spokoju”, a ludzie lgną do ciebie niczym stęsknione dzieci, szukające ukojenia? Wiesz, co przyciąga, a co oddala od ciebie innych? Jak sięgasz po przyjemność? Jaką postawę manifestujesz na zewnątrz: egoizm jest zły i zakazany, musisz poświęcać się dla wszystkich, a na końcu, jeśli w ogóle starczy ci sił i czasu zrobisz coś dla siebie? Czy może stawiasz swoje potrzeby na pierwszym miejscu? Rozpoznajesz je i dążysz do zaspokojenia, nie raniąc przy tym innych?

Odpowiedzi na te wszystkie (i wiele innych) pytań pozwolą ci zadać sobie pytanie o wiele ważniejsze: kim jestem? Odpowiedź na nie sprawi, że staniesz się osobą świadomą swoich granic, potrzeb, myśli, uczuć i zachowań….

Powodzenia

Marta Wołowska – Ciaś, dziennikarka i psychoterapeutka Gestalt. Prowadzi warsztaty „Asertywność przez ciało”, www.wolowska.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI