Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 listopada 2014 in Psychologia by Jolanta Maria Berent

Bezużyteczne analizy: jak uporać się z krytycznym głosem w głowie?

Masz wrażenie, że twoje codzienne życie przypomina walkę? Nie z szefem, partnerem, ale z głosem we własnej głowie. Do tego bardzo często jest to walka przegrana. Ale nie musi tak być. Możesz to zmienić!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Amerykański nauczyciel Blair Singer deklaruje, że całe życie spędził na wojnie, toczącej się między jego prawym a lewym uchem. I twierdzi, że to właśnie jest odległość dzieląca ludzi od sukcesu. W książce „Opanuj swój wewnętrzny głos” uczy, jak ją pokonać. Żeby nie było wątpliwości: wewnętrznego głosu nie da się wyłączyć. A przynajmniej nikt do tej pory nie znalazł odpowiedniego przycisku. Ale można nauczyć się nim zarządzać. W końcu to ty go stworzyłaś i ty możesz go zmienić.

Dziękuję, dość!

Najważniejszy jest dystans. Kiedy w twojej głowie zaczyna się bitwa, kiedy wewnętrzny głos zaczyna zgłaszać krytyczne uwagi pod twoim adresem, wątpić czy straszyć – spójrz na to z boku. Powiedz: „Hm, to ciekawe. Skąd wzięła się ta myśl, to uczucie?”. Coś w rodzaju: „I kto to mówi?”.

Fakt, argumenty wewnętrznego głosu brzmią zwykle całkiem logicznie. To dlatego wierzysz mu, ulegasz… Mylisz go z rozsądkiem. Identyfikujesz się z nim. Ale on nie jest tobą! Często są to głosy rodziców i innych członków rodziny, nauczycieli czy autorytetów. Nie bez powodu mówi się, że każdy człowiek jest odbiciem sześciu osób, z którymi spędza najwięcej czasu… Zdaniem Blaira Singera wewnętrzny głos to wypadkowa wszystkich twoich doświadczeń i rad, jakich ci udzielono. Czasem nawet się nad nim nie zastanawiasz – reagujesz automatycznie. Singer nazywa to „jazdą na autopilocie”. I podkreśla, że to, co służyło pięciolatkowi podczas przechodzenia przez jezdnię, dziś może cię ograniczać. Pora porzucić dawne uwarunkowania. To droga do wolności. Kluczem jest tu – jak zawsze – świadomość. Zatrzymujesz się, przyglądasz, co się dzieje. Bierzesz napływające myśli pod lupę. Oceniasz, czy to, co mówi twój wewnętrzny głos, ma sens. Wybierasz, do jakiego stopnia chcesz mu wierzyć. Głos nadal jest, ale pobrzmiewa sobie w tle, jak radio. Kiedy staje się bardziej natarczywy, mówisz: „Dziękuję za informację”. A kiedy i to nie pomaga, ucinasz dyskusję stanowczym „Dosyć!!!”.

Anioł i diabeł

Czy każda wewnętrzna podpowiedź jest zła? Oczywiście nie. Zawsze warto słuchać intuicji (czy wręcz instynktu), kiedy podpowiada na przykład, by nie zapuszczać się po zmroku w jakąś uliczkę. Blair Singer mówi, że pod hałaśliwymi głosami szalejącymi na powierzchni kryje się ten, którym przemawia twoja dusza, twoje prawdziwe „ja”. Poznasz go po tym, że cię wspiera, popycha delikatnie do osiągania sukcesów. Zapewnia cię, że sobie poradzisz. Że jesteś wyjątkowa. Dotarcie do tego głosu to zdaniem Amerykanina najważniejszy powód, dla którego warto przebić się przez pozostałe. To szansa powrotu do prawdziwej siebie.

– W twoim wnętrzu mieszka zwycięzca i przegrany – mówi Blair Singer. – Anioł i diabeł. Bohater i łajdak. Wszyscy oni są w tobie. Pytanie brzmi: który z nich dziś wygra? Czy wiesz chociaż, który teraz tobą steruje?

Świętuj sukcesy i… błędy

Wielu ludzi nigdy nie spełnia swoich marzeń, bo wierzy w opinie o sobie, jakie podsuwa im wewnętrzny głos. Singer przyznaje, że chociaż od lat występuje przed tłumami, wciąż przed wyjściem na scenę zdarza mu się odczuwać tremę i ból brzucha. Uspokaja wtedy głosy, które wykrzykują: „W ogóle nie wiesz, o czym mówisz. Znienawidzą cię!”. Albo po prostu ich nie słucha i robi swoje.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI