Chiron czyli nauka odpuszczania (2)

Położenie planetoidy Chiron w horoskopie urodzeniowym wskazuje na ból, który trudno jest ukoić. Trudne uczucia wracają i nic nie można z nimi zrobić. Chiron obiecuje jednak uzdrowienie tego zranienia. Pod jednym warunkiem. Nie my ranę opatrzymy, tylko Siła Wyższa. Chiron niesie bowiem naukę odpuszczania kontroli oraz rezygnacji z człowieczych sposobów radzenia sobie z problemami.
Każdy z nas nosi w sobie ranę. Posadowienie Chirona w horoskopie urodzeniowym reprezentuje czuły punkt w psychice. W tym obszarze przejawiamy szczególną wrażliwość, pozorne błahostki mogą w każdej chwili rozjątrzyć chironowe miejsce. Dlatego zdarza nam się reagować nieadekwatnie do sytuacji – złościmy się, płaczemy, wycofujemy, jest nam bardzo przykro – i sami nie wiemy co się z nami dzieje. Mechanizmem obronnym, po który sięgamy, jest automatyczne odcięcie od swojej świadomości tej części nas. Nie wiemy skąd ta rana się wzięła i nie to jest istotne, czujemy natomiast doskonale, co ją rozdrapuje. Dlatego unikamy tego, co sprawia nam ból. Przez jakiś czas (zależy to od tego na ile aktywny jest w naszym horoskopie Chiron) tematyka tej planetoidy dociera do nas sporadycznie i selektywnie. Ta sytuacja ulega jednak zmianie w chwili, gdy postanawiamy zająć się samorealizacją, rozwojem oraz poznaniem siebie. Zwykle dzieje się to w czasie tranzytów, w których uczestniczy Chiron. Ten proces nie jest łatwy ani przyjemny, ale prowadzi do spełnionego i niezależnego życia. Dotknięty naszą świadomością Chiron działa paradoksalnie – jeśli podejdziemy do niego intelektualnie bądź metodami psychologicznymi, problem będzie przybierał na sile. Proces stawania się całością niesie bowiem większe wyczulenie na ból, który przynosi nam Chiron. Wtedy dochodzimy do wniosku, że zanim się sprawą zajęliśmy, było lepiej. Na Chirona jest jednak sposób: polega on na akceptacji własnej wrażliwości, na pogodzeniu się z istnieniem psychicznej miny. I nie chodzi tu o przezwyciężanie słabości czy wewnętrzną transformację negatywnych energii na pozytywną. Tego rodzaju próby w przypadku Chirona są skazane na porażki. Pomóc może zaniechanie wyjaśniania tego stanu rzeczy, nie kwestionowanie bólu i obserwowanie siebie. Kiedy poddamy się samoistnemu procesowi uzdrawiania, nie przeszkadzając mu, Chiron wyniesie nas na inny poziom świadomości siebie. Planetoida ta bowiem razem ze zranieniem przynosi określony talent, który nie wymaga od nas żadnego wysiłku, żeby się urzeczywistnił. W horoskopach urodzeniowych można zaobserwować pięć głównych tematów chironowych, które zależą od położenia tej planetoidy w kontekście innych elementów kosmogramu.

reklama

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
(Chiron w aspekcie ze Słońcem, w Lwie, w 5 domu astrologicznym)

Temat zasadniczy: ambiwalentny stosunek do własnego ja. Właściciele takiego Chirona przeczuwają, że drzemie w nich ogromny potencjał, ale jednocześnie boją się samorealizacji. Czują lęk przed tym, co się może stać, jeśli uzewnętrznią swoją autentyczną naturę.
Wrażliwość: na punkcie własnego ja. Dlatego osoby z tak położonym Chironem nie chcą wiedzieć, kim naprawdę są. Dostosowują się do otoczenia i bardziej są zaabsorbowane tym, co dzieje się na zewnątrz niż sobą. Ciągle są niezadowolone ze swoich osiągnięć, im bliżej im do sukcesu, tym gorzej się czują. Reagują gwałtownie, kiedy wydaje im się, że inni ludzie nie traktują ich poważnie. Czują również ból, kiedy zostaną docenieni i zauważeni.
Dar: Talent do kierowania innymi, żeby odnaleźli drogę do własnego ja, zachęcanie do odkrycia własnego potencjału. Niekiedy dar uzdrowicielski.