Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Rytuały ruchu

Maria Fredro Boniecka
123RF.com
123RF.com
Chcemy mieć dużo energii na co dzień, wyglądać młodo, zasypiać ze spokojem, pragniemy pozbyć się uporczywych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa czy brzucha. Nie są to nierealne marzenia. Sposób jest banalny, ale wymaga samodyscypliny: konieczna jest regularna aktywność fizyczna.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wzmacnia i uzdrawia

Tybetańczycy opracowali idealny zestaw ćwiczeń, który pozwala zachować zdrowie, odmładza, pozytywnie wpływa na samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W zestawie jest pięć ćwiczeń opartych na hatha jodze, które nazwano tybetańskimi rytuałami. Ich regularne praktykowanie wzmacnia kondycję, układ pokarmowy, krwionośny i oddechowy, łagodzi napięcia mięśniowe i nerwowe, pomaga w osiągnięciu relaksacji, poprawia koncentrację i działa energizująco.

Rytuały przywiózł do Europy w pierwszej połowie XX wieku emerytowany pułkownik brytyjski, znany pod pseudonimem Bradford. Dotarł do klasztoru w Himalajach, w którym niezwykle skutecznie leczono schorowanych ludzi. Pod okiem lamów poznawał eliksir młodości: pięć cudownych rytuałów. Każdy z nich powinno się wykonywać w serii po 21 powtórzeń. Przy słabej kondycji należy zacząć od mniejszej liczby powtórzeń, stopniowo ją zwiększając. Po każdym rytuale należy stanąć prosto i wziąć kilka głębokich oddechów: wciągając powietrze nosem, a wydychając ustami. Ćwiczeń nie należy wykonywać, gdy się gorączkuje i w trakcie menstruacji.

Gimnastyka klasztorna

Rytuał  1

Nie przypomina asany, to technika polegająca na wirowaniu. Ćwiczenie poprawia krążenie i zwiększa przepływ energii w całym ciele. Stań prosto z rękami uniesionymi równolegle do podłogi. Dłonie skieruj ku dołowi, złącz palce. Obracaj się wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zacznij powoli, stopniowo zwiększając tempo, po czym zwolnij i zakończ. Stopy podążają za rękami, a nie na odwrót. Patrz przed siebie, najlepiej skupiając wzrok na jednym punkcie.

Rytuał  2

Wzmacnia m.in. nerki, układ trawienny, narządy płciowe, usuwa napięcie w dolnej części kręgosłupa. Połóż się na plecach. Wyprostuj nogi, złącz kostki, obciągnij stopy. Ręce ułóż wzdłuż tułowia, dłonie połóż płasko na podłodze. Wdychając powietrze, opierając się na dłoniach, unieś obie nogi do pionu, jednocześnie podnosząc głowę i przyciągając podbródek do klatki piersiowej. Z wydechem wróć do leżenia, opuszczając głowę i nogi. W trakcie ćwiczenia napnij mięśnie brzucha. Ruch powinien być płynny. Dla ułatwienia podłóż dłonie pod pośladki.

Rytuał 3

Wzmacnia i uelastycznia brzuch, odmładza tarczycę, szczególnie polecany dla kobiet w okresie menopauzy i tych, które mają nieregularne miesiączki. Uklęknij, opierając się na zagiętych palcach stóp, nogi rozstaw na szerokość bioder. Dłonie oprzyj pod pośladkami. Wyprostuj się, przyciągnij pod-bródek do klatki piersiowej. Z wdechem odchyl głowę jak najdalej w tył. Wydychając powietrze, wróć do pozycji wyjściowej. W czasie ćwiczenia staraj się napinać kark i mięśnie pośladków.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI