Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
22 października 2014 in Psychologia by Katarzyna Moskal

Co mówi o tobie twój głos?

Czasem cię zawodzi, drży, słabnie? A może nie podoba ci się jego barwa? GŁOS TO WAŻNA INFORMACJA. ZDRADZA, CZY DOBRZE CZUJESZ SIĘ WE WŁASNEJ SKÓRZE. Wykonując proste i przyjemne ćwiczenia, robisz pierwszy krok w kierunku brzmienia, które pozwoli ci powiedzieć światu dokładnie to, co chcesz mu przekazać.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Magda zadzwoniła do mnie po tym, jak próbowała zwrócić uwagę kierowcy parkującemu na miejscu dla niepełnosprawnych. Otworzyła usta i… piskliwym, skrzeczącym głosikiem wyraziła swoje oburzenie. Nie umiała kontrolować wysokości głosu w chwili wzburzenia. A chciała nad tym zapanować, aby brzmieć pewnie i stanowczo. Dawid przyszedł, gdy po raz kolejny został przez telefon wzięty za kobietę. Chciał się nauczyć mówić niższym i głębszym głosem. Tak, by nikt nie miał wątpliwości, że rozmawia z mężczyzną. Maja zaczęła pracować nad głosem po wizycie u foniatry, który wskazał jej opanowanie prawidłowej emisji głosu jako najlepszy sposób na pozbycie się uciążliwej chrypki. Nic dziwnego, że głos zaczynał ją zawodzić – nie dość, że przez cały dzień nie pozwalała swemu ciału na rozluźnienie, to jeszcze nienaturalnie obniżała głos. Chciała się dzięki temu wydawać bardziej kompetentna. Skutek: chrypka i coraz częściej pojawiające się zaniki głosu. I wreszcie Karol. Przeszkadzało mu to, że jego głos brzmiał monotonnie, w związku z tym nie miał szansy przyciągać uwagi słuchaczy. Szczękościsk sprawiał, że prawie nie otwierał buzi. Postanowił to zmienić.

To ledwie kilka osób, które zdecydowały się popracować nad lepszym brzmieniem. W ich przypadku źle brzmiący głos stanowił dużą przeszkodę w komunikacji i wyrażaniu siebie. Często jednak do pracy nad emisją głosu motywuje po prostu to, że nam się własny głos nie podoba. Kobiety skarżą się zwykle na zbyt wysokie czy wręcz piskliwe brzmienie, trudności z przebiciem się w większym gronie rozmówców. Zdarza się, że damskie głosy brzmią płasko, infantylnie, niepewnie lub po prostu bardzo cicho. Męskim głosom często zaś brakuje głębi, pewności, energii, bywają stłumione, mało dźwięczne lub brzmią gardłowo. Na dodatek każdy z nas miewa problemy z zapanowaniem nad głosem, gdy musimy zmierzyć się z silnym stresem lub tremą. Ale i na to jest sposób.

1. Posłuchaj siebie

Zwróć uwagę na brzmienie własnego głosu, najlepiej w różnych sytuacjach: gdy jesteś spokojna, opanowana, ale też podekscytowana czy wzburzona. Zastanów się, co ci się podoba we własnym głosie, a co cię drażni. Co chciałabyś wzmocnić, a co wyeliminować. Pomyśl, czy masz poczucie, że twój głos jest spójny z tym, co chcesz zakomunikować światu, czy też jest pewna sprzeczność między treścią a sposobem jej przekazania. Sprawdź, czy głos pomaga ci w wyrażaniu emocji, czy też je „fałszuje”. A może zdradza to, czego ty zdradzać światu nie chcesz? Możesz poprosić kogoś zaufanego o pomoc w tym zadaniu.

2. Postaw na luz i odprężenie

Wnikliwie się obserwuj. Zauważ, które mięśnie masz spięte, gdy prowadzisz trudną rozmowę. Może unosisz ramiona, kulisz klatkę piersiową, zaciskasz żuchwę, czujesz ucisk w gardle lub w okolicy splotu słonecznego? Porównaj to z sytuacją, gdy rozmawiasz z osobami, w towarzystwie których czujesz się komfortowo. Z pewnością zauważysz wtedy, że twój głos jest dźwięczny, naturalny, nośny i pewny, a mięśnie rozluźnione. Dobry nastrój i relaks sprzyjają rozluźnieniu rejonów ciała, w których powstaje i wzmacnia się głos. Żeby dobrze brzmieć, powinnaś szczególnie zadbać o rozluźnienie zaciśniętej przez stres żuchwy, a także napiętej szyi, gardła, karku, obręczy barkowej, ramion, klatki piersiowej i okolicy splotu słonecznego. Warto wykorzystać w tym celu ćwiczenia rozciągające, masaże, ale także różnego rodzaju treningi relaksacyjne czy wizualizacje.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI