Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
6 listopada 2014 in Psychologia by redakcja

Co nam dają bajki?

Choć bajki kierowane są głównie do dzieci, często oglądamy je całą rodziną. Świat fantazji, świadomość, że dobro zawsze wygrywa czy bajkowe postacie pozwalają na chwilę relaksu. Dodatkowo, szczególnie u dzieci, bajki czy kreskówki angażują i stymulują zapamiętywanie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czytanie książek i bajek to jeden z najprostszych sposobów przekazywania dzieciom wiedzy o świecie. Uczymy, czym jest dobro i zło, oraz tego, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Pokazujemy sens przyjaźni i siłę wyobraźni. Bajkowe postacie odzwierciedlają często ludzkie postawy. Można przypomnieć chociażby Kubusia Puchatka, Bolka i Lolka czy bardziej współczesnego McKwacza.

Od momentu przyjścia na świat dzieci poznają najbliższe otoczenie każdym zmysłem, a dzięki pamięci mimowolnej oraz rozbudowanej umiejętności kojarzenia uczą się niezwykle szybko. Warto więc im organizować zabawy wykorzystujące jak najwięcej zmysłów. Malowanie, rysowanie czy inna forma tworzenia pomaga nie tylko rozwijać zdolności manualne oraz poznawać barwy i kształty, ale również stymulują wyobraźnię, także przestrzenną.

Bajki odwołują się do wspomnianej pamięci mimowolnej. Dlatego właśnie nawet dzieci, które mówią od niedawna, z taką łatwością powtarzają zasłyszane frazy. Zainteresowane tym, co oglądają, bardziej się angażują, a w efekcie szybciej zapamiętują. Następnie nieświadomie używają połączeń skojarzeniowych i wykorzystują te same zwroty, które pojawiły się np. w kreskówkach. Mechanizm ten wykorzystuje się w nauczaniu języków obcych. „Bazując na postaciach bajkowych, jesteśmy w stanie o wiele łatwiej zachęcić dziecko do zabawy i powtarzania słów w języku obcym, dlatego też jeden z naszych kursów oparty jest w całości na historii kangurka Joey” opowiada Grzegorz Grabiec dyrektor szkół językowych Helen Doron Early English w Polsce zachodniej.

Postacie z kreskówek zmienia się, ale same bajki mają wartość nieprzemijającą. Oferują coś nowego odbiorcom w każdym wieku: dla dzieci są źródłem zabawy i wiedzy, dla rodziców narzędziem wychowania i powrotem do dzieciństwa. Bajki mogą pełnić także funkcję terapeutyczną. Utożsamiając się z bohaterem, który przeżywa trudną sytuację, czytelnik przechodzi razem z nim przez wszystkie kłopoty i uwalnia się w ten sposób od lęku.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI