Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
22 października 2015 in Psychologia by Joanna Olekszyk

Co nam daje samokontrola?

- Dlaczego dobrze jest postawić na samokontrolę? – tłumaczy dr Jacek Buczny, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, specjalista w zakresie badania samokontroli, siły woli i motywacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Obecnie rzadko sobie czegoś odmawiamy. A tu nagle: postaw na samokontrolę!

To brzmi wręcz obrazoburczo, prawda? Nasze współczesne konsumenckie rozpasanie bierze się z dwóch czynników. Po pierwsze, od zakupu konkretnej rzeczy oczekujemy czegoś więcej niż tylko posiadania, oczekujemy też przyjemności korzystania z tej rzeczy. Po drugie, od zakupów czegokolwiek oczekujemy powiększania tej przyjemności. Nie wystarcza nam sam fakt, że kupujemy krem, to powinien być krem w designerskim opakowaniu i dobrze, żebyśmy przy okazji dostali punkty, które potem będziemy mogli wymienić na nagrody. Wszystko zgodnie z dominującym przekazem: „Bierz z życia, co najlepsze, masz prawo do przyjemności”. I to widać nie tylko w sferze zachowań konsumenckich, ale też w sferze cielesności. Z jednej strony ulegamy złudzeniu podejmowania autonomicznej decyzji o tym, jak chcemy wyglądać, a z drugiej, dopasowujemy się do tego, co modne lub pożądane. Ale przyjemność, jaką czerpiemy z obcowania z pięknymi rzeczami i pięknem własnego ciała, jest krótkotrwała i wymagająca ciągłego podsycania i pomnażania. Stąd nasze wieczne niezadowolenie. Mischel twierdzi, że na to, co przyjemne, lepiej poczekać. Odroczona, nie natychmiastowa, a nawet niematerialna nagroda może być znacznie ważniejsza i w efekcie przyjemniejsza niż nagroda natychmiastowa i materialna. Poza tym odraczanie kształtuje nasz charakter.

Jakie cechy konkretnie?

Uczymy się cierpliwości i budujemy w sobie przekonanie, że jeśli czegoś konkretnego nie dostanę, to nic złego się nie stanie. Odraczanie gratyfikacji sprzyja rozwijaniu zdolności do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Także gdy przez korek spóźniamy się na spotkanie?

Na co dzień, zwłaszcza w pracy, oczekuje się od nas perfekcjonizmu. Nic dziwnego, że nie lubimy sytuacji, gdy coś krzyżuje nasze plany. Wolimy, jak rzeczy układają się po naszej myśli, bo chcemy mieć wpływ na swój los. Może to jednak skutkować tendencją do kontrolowania wszystkiego, także tego, czego kontrolować nie możemy – jak czas czy myśli innych ludzi. Kiedy sobie to uzmysłowimy, jest szansa, że nabierzemy dystansu. Spojrzenie na siebie z perspektywy trzeciej osoby „schładza” system emocjonalny, wzmacniając jednocześnie aktywności systemu refleksyjnego, który odpowiada za racjonalność w działaniu. Jest nawet taka technika – „mucha na ścianie”. Wyobrażamy sobie siebie w sytuacji, gdy się pieklimy lub denerwujemy, ale z perspektywy muchy, która siedzi na ścianie i patrzy na nas. To może ostudzić nasze „podgrzane” emocje. Druga rzecz to zdolność do znoszenia frustracji. Możemy ją zwiększyć poprzez zmianę interpretacji danej sytuacji – zamiast: „mogłam wyjść wcześniej, nie spóźniłabym się na autobus”, można pomyśleć: „wyszłam wcześnie, ale autobus się spóźnił”.

W kontekście kontroli i radzenia sobie ze zbytnią emocjonalnością warto wspomnieć także o jodze jako codziennej praktyce. Jej dobroczynny wpływ na nasz umysł potwierdza wiele badań naukowych. Joga oprócz ćwiczenia ciała, pomaga także zdobyć zdolność „przepuszczania” myśli przez świadomość. Dzięki temu uczymy się zachowania równowagi umysłu.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI