Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
14 grudnia 2015 in Psychologia by Paulina Skorwider

Co znaczy być świadomym?

Świadomość – pod tym słowem kryje się wiele znaczeń, koncepcji, idei. Nie ma żadnego naukowego dowodu na jej istnienie. Nie przeprowadzono eksperymentu potwierdzającego jej wpływ na życie człowieka i na procesy myślowe. W sanskrycie można znaleźć przynajmniej tuzin objaśnień, czym jest. A Stanisław Lem mówi o niej, że „jest jak wiatr, który wieje, ale nie ma sensu pytać, gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje.”. Czym jest i co powoduje, że jest tak pociągająca?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Zapanowała moda na świadomość. Im bardziej ludzkość jest w procesie przebudzenia, tym bardziej pociąga ją fenomen świadomości. Pociąga, lecz czy pozwala zrozumieć, objąć i wytłumaczyć? Im głębszy rozwój duchowy, tym większa gotowość do bycia świadomym. Tylko… co to znaczy być świadomym? I czy tak naprawdę wiadomo, czym jest świadomość?

Conscientia

Etymologicznie świadomość pochodzi od łacińskiego „con” – „z” i „scientia” – wiedza. Oznacza zatem wiedzę, która jest wspólna, dzielona. Oznacza wiedzę, która pochodzi z nieograniczonego pola informacji i do której dostęp mamy poprzez doświadczanie życia. Świadomość jest więc dostępem do wiedzy, czucia i w dużej mierze jest zależna od samego obserwatora oraz sumy jego doświadczeń. Nie zdarzy się bowiem, żeby dwie osoby deklarujące, że są czegoś świadome, odczuwały i wiedziały dokładnie to samo.

Świadomość jest zdawaniem sobie sprawy z tego, że istniejemy, jest doświadczaniem siebie, życia. A także możliwością doświadczania iluzji, fantazji, myśli duchowych, intelektualnych.

W buddyzmie świadomość określa się jako przestrzeń, w której powstają wszelkie doświadczenia. Świadomość jest we wszystkim i wszystko jest w świadomości. W świadomości „są równoczesne jest, będzie i było” (Czesław Miłosz).

Według Edwarda Nęcka z Instytutu Psychologii UJ: „świadomość jest powszechnie uważana za najbardziej złożony i tajemniczy przejaw działania mózgu. Wprawdzie wiele czynności mózgowych (np. kontrola funkcji wegetatywnych) nie ma związku ze świadomością. A więc nie cały mózg jest świadomy. Nie jest też do końca pewne, czy świadomość jest całkowicie pochodna w stosunku do mózgu, stanowiąc jedną z jego funkcji. A więc być może nie cała świadomość jest „w mózgu”.”. Mózg produkuje kształty, formy, kolory, emocje, punkty widzenia, myśli, jednak nie tworzy świadomości. Po prostu wiemy, że jesteśmy świadomi i nie mamy sposobu, jak to wytłumaczyć.

Trochę fizyki

Pewną przestrzeń dla zrozumienia świadomości daje teoria kwantowa. Fizycy już dawno odkryli, że pogląd o mózgu będącym komputerem i zerojedynkowych bitach niczego nie wyjaśnia. Nie odkryli jednak jeszcze, czym tak naprawdę jest świadomość, jak ona powstaje, jak rozwija się i kształtuje. Wiemy natomiast, że pojęcie świadomości jest związane z kwantową teorią budowy świata, według której każdy jest częścią świata, a cały świat to niepodzielna całość, pole energetyczne informacji, pole świadomości. „Cała materia powstała i istnieje jedynie dzięki doskonałości siły… Musimy przyjąć, że za tą siłą kryje się istnienie świadomego i inteligentnego Umysłu. Umysł ten jest Macierzą całej materii.”, Max Planck.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI