Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 lipca 2015 in Psychologia by Dagmara Gmitrzak

Ćwiczenia na harmonię myśli i uczuć

Jak pogodzić umysł z ciałem? Umacniając pomost między nimi. Najprościej zrobić to poprzez oddech oraz techniki relaksacji. Oto zestaw ćwiczeń zwiększających świadomość własnego ciała i uspokajających umysł.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Ciało chce być naszym przyjacielem, ale czy my traktujemy je z szacunkiem? Czy wsłuchujemy się w pełni w jego potrzeby? Czy dbamy o jego komfort? Czy oszczędzamy mu krytycznych słów pod jego adresem? Czy myślimy o nim z sympatią? Umysł i ciało są jak dwie istoty, które mogą się lubić i wspierać nawzajem albo walczyć i sobie przeszkadzać. Sztywny, rygorystyczny umysł nie jest sprzymierzeńcem ciała, jeśli oczekuje od niego zbyt wiele. Umysł powinien szanować ciało i współpracować z nim. Dalej znajdziesz kilka technik, które pomogą ci w lepszej komunikacji między ciałem i umysłem. Królową tych metod jest bez wątpienia świadomy oddech.

Moc świadomego oddechu

Usiądź wygodnie, zamknij oczy i zacznij świadomie oddychać. Najpierw sprawdź, gdzie jest twój oddech. W tym celu połóż dłoń na klatce piersiowej i wyczuj, czy unosi się, gdy oddychasz. Po minucie połóż dłoń na przeponie (to mięsień, który łączy klatkę piersiową z jamą brzuszną). Czy czujesz ruch przepony? Na koniec połóż dłoń na podbrzuszu. Czy czujesz jego ruch? Jeśli odczuwasz ruch w klatce piersiowej, oznacza to, że oddychasz piersiowo, jeśli w przeponie i podbrzuszu – brzusznie (najzdrowiej, dotleniając wszystkie organy). Teraz zobacz, jaki jest twój oddech: płytki, głęboki, powolny czy szybki? Kiedy jesteśmy szczęśliwe, nasze wydechy są dłuższe, gdy jesteśmy smutni, oddychamy powoli i bardzo płytko, z kolei kiedy czujemy gniew, nasz oddech staje się szybszy.

Usiądź z prostym kręgosłupem i przenieś uwagę do swoich nozdrzy. Na początku zrób głęboki wdech nosem i długi wydech ustami. Powtórz to jeszcze raz. Teraz oddychaj spokojniej. Odczuwaj każdy wdech i wydech. Poczuj przyjemny ciężar ramion, wraz z każdym wydechem. To ćwiczenie pozwoli ci się uspokoić.

Znów usiądź z prostym kręgosłupem i przenieś uwagę do nozdrzy. Poczuj długość każdego wdechu i wydechu. Następnie spróbuj wyrównać obie fazy (np. cztery sekundy wdech i cztery sekundy wydech). Oddychaj tak przez kilka minut. Wykonuj to ćwiczenie codziennie. Pomoże ci nie tylko wyrównać oddech, ale również poprawi samopoczucie.

Chcesz nauczyć się oddechu brzusznego? Usiądź wygodnie i połóż obie dłonie na podbrzuszu. Spróbuj oddychać w taki sposób, aby wraz z każdym wdechem, twój brzuch unosił się, a na wydechu wciągaj mięśnie do środka. Wyobrażaj sobie, że z każdym oddechem twoja miednica, która na poziomie psychologicznym reprezentuje twoją kobiecość i kreatywność, wypełnia się energią życiową.

Relaksacja w pozycji leżącej

Relaksacja to praktyczne narzędzie służące do głębokiej regeneracji ciała, umysłu i układu nerwowego. Głębokie rozluźnienie mięśni korzystnie wpływa na uspokojenie umysłu, wprowadza go w stan alfa, związany z odprężeniem i kreatywnością, zwiększa odporność organizmu.

Zarezerwuj 25–30 minut tylko dla siebie. Wyłącz telefon. Włącz płytę z ulubioną muzyką relaksacyjną (np. z odgłosami natury i delikatnymi dźwiękami fortepianu). Połóż się wygodnie i przykryj kocem. Zamknij oczy. Poczuj, jak całe twoje ciało przykleja się teraz do podłoża. Zwróć uwagę na oddech: uspokój go i wyrównaj. Odczuwaj, jak z każdym wydechem twoje ciało robi się przyjemnie ciężkie. Odgłosy z zewnątrz stają się coraz mniej ważne. Twoja uwaga jest skupiona całkowicie na ciele i oddechu.

Relaksacja polega na stopniowym odpuszczaniu kontroli umysłu logicznego, dlatego jest możliwe, że na chwilę zaśniesz podczas sesji. Ten sen będzie wyjątkowo regenerujący. Regularne stosowanie relaksacji pomaga zmniejszyć objawy silnego stresu, lęku, nerwicy i depresji. Oddech się spowalnia, rytm serca wyrównuje się, zmniejsza się napięcie w mięśniach.

Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka technik holistycznych, autorka książek, www.rozwojosobisty.waw.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI